1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Saçınızı Yıkamak İçin Doğru Sıcaklık Nedir ?

Saçınızı Yıkamak İçin Doğru Sıcaklık Nedir ?
Saç derinizin salgıladığı yağ miktarına göre saç yıkama programını belirleyin. Saç deriniz yağlıysa, saçınızı günde bir kez yıkayabilirsiniz. Saçınız kuruysa, haftada 2-3 kez daha seyrek yıkayın.
0

Saçınızı Yıkamak İçin Doğru Sıcaklık Nedir : Saçlarımızı sağlıklı ve güçlü tutmak için hangi şampuanı kullanacağımız, hangi yağları uygulayacağımız ve hangi takviyeleri alacağımız konusunda ciddi endişelerimiz vardır.

Ama su sıcaklığı?

Bu bir sorun mu?

Bunu hiç düşünmüş müydük acaba ? Eğer cevabı hayırsa, düşünmeyerek hata yaptığımız maalesef üzücü bir gerçektir.

Duş alırken veya banyo yaparken termometre taşımanıza gerek yok, suyun ne zaman sıcak, ne zaman ılık ve ne zaman soğuk olduğunu tahminen banyo yaparken veya duş alırken bilirsiniz. Eğer sıcak suyla duş aldığınızdan eminseniz, burada kategorik olarak kaçınılması gereken şey de sıcak sudur. Sıcak su sadece saç derisini kurutup,  kızarıklık ve kaşıntıyı tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda saçınızı çok kuru ve cansız bırakır. Bir de üstüne üstlük sıcak buharlı duş alma alışkanlığınız varsa, saçlarınız zamanla incelebilir ve kolayca kırılabilir; hatta dökülmeye başlayabilir.

Saçınızı Yıkamak İçin Doğru Sıcaklık Nedir
Saçınızı yıkamak için doğru ısı değerlerini bilmek çok önemlidir.. Yanlış değerler; saçınızın kırılıp dökülmesine sebebiyet verebilir.. Photo (Fotoğraf): Peter Cade / Getty Images

Peki ne yapmak gerekiyor ?

Aslında cevabı çok basit; ılık veya soğuk su ile yıkama işlemeni gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bazı insanlar soğuk yerine sıcak, bazıları sıcak yerine soğuğu tercih ederler. Ama doğru olan ise sıcak su yerine genelde ılık ve soğuk su tercih etmektir. Ayrıca saç deriniz ve saçınız ne kadar yağlı olursa, ılık suyla o kadar iyi temizlenir.

Saçlarınızı Ilık Suyla Yıkayın
Saçınızın sağlığı, parlaklığı ve büyümesi için temizlik önemlidir; bu nedenle saçınızı yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığı ciddi önem arz etmektedir..

Soğuk suyla duş almayı tercih ettiğinizde, soğuk suyla yıkanmanın ne kadar büyük bir işkence olduğunun farkındayız; ama inanın alışkanlık kazandıkça bunun yapılabilir bir gerçeklik olduğunu öğreniyor ve o alışkanlığı zamanla kazanabiliyorsunuz.

Yağlı saçlarda, sıcak su ile yıkama yapılan testlerde, kullandığınız sabun veya şampuan çeşitlerinin saçın üzerinde kaldığı ve saçlarınızı bu yağlardan arındıramadığı deneysel olarak ispatlanmıştır. Ancak işin ilginç ola yanı ise soğuk suyunda saç üzerindeki ve etrafındaki yağları tamamen geçiremediği gerçeğidir. Bunun içi sadece ılık bir suya ihtiyacınız var; ama neden ?

Nedeni ılık su, kafa derisinin gözeneklerini açar ve derinlerdeki kir ve yağların temizlenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, daha yüksek sıcaklık, saçtaki yağ, kir ve lekelerin nazik ama derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ancak burada tabii ki dikkat edilmesi gereken konu, suyun sıcaklığının çok yüksek olmamasıdır. Öncede bahsettiğimiz gibi çok aşırı sıcak su, saç derinizin kuruyup, saç tellerinizin kırılmasına ve güçsüz olmasına sebebiyet verir. Güçsüz saç deriniz ve yağlı saçlarınız var ise veya daha önceki kötü alışkanlığınızdan dolayı saçınız yağlıysa, bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz önemlidir.

Tamam, şimdi ılık suyun ne yaptığını biliyorsunuz. Artık soğuk sudan da bahsetme zamanı geldi diye düşünüyoruz :)

Soğuk su saçınızın daha uzun süre yağsız kalmasına yardımcı olur.

Az önce gördüğümüz gibi, ılık su gözenekleri açar. Ancak soğuk su onları kapatmaya yardımcı olur, tam dersi bir denklem. Yani sıkılaştırıcı etki yaparak cildi sıkılaştırmaya ve gözenekleri kapatmaya yardımcı olur. Bu da sebum salgısının yavaşlamasına ve saçınızın daha uzun süre yağlı kalmasına yardımcı olur.

Yani kafanız karışmadan daha net özetleyelim; önce yağ ve kirden kurtulmak için ılık su kullanın ve ardından kafa derisi gözeneklerini soğuk bir durulama ile kapatın. Tahammül edilemeyecek derecede soğuk olmak zorunda değil, daha çok serin ve hoşnutluk veren bir ısı derecesi gibi..

Ve ılık ve soğuk su sıcaklıklarının bir yararı daha var:

Ilık su kan damarlarını genişletir ve soğuk su ise kan damarlarını daraltır veya daralmasına vesile olur. Değişen genişleme ve daralma, bir tür pompalama eylemi yaratır ve kanın kafa derisine doğru sirkülasyonunu sağlar. Kan akışı düzeldikçe saç köküne daha fazla oksijen ve besin getirir. Dahası, daha iyi dolaşım, saçınızın daha yavaş uzamasına neden olabilecek atık ve toksinlerin atılmasına da yardımcı olacaktır.

Ve gelelim sonuca ve özete:

Su sıcaklığı gerçekten saçlarınız için hayati önem taşımaktadır. Ve bu yüzden kesinlikle kaçınılması gereken sıcak sudur. Bu nedenle duş alırken başlangıçta ılık su kullanın, kir ve yağın temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ardından soğuk su ile devam edin. Saç derinizin gözeneklerini kapatmaya yardımcı olur ve saçınızın daha uzun süre yağlı kalmasını önler. Bu su sıcaklıklarını kullanarak – önce ılık sonra soğuk – kafa derisine kan akışını iyileştirirsiniz ve bu da saçların daha güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçınızı Yıkama Sıklığı
Saç derinizin salgıladığı yağ miktarına göre saç yıkama programını belirleyin. Saç deriniz yağlıysa, saçınızı günde bir kez yıkayabilirsiniz. Saçınız kuruysa, haftada 2-3 kez daha seyrek yıkayın.

Artık yıkanırken, su sıcaklığıyla ilgili bir tercihiniz olduğunu düşünüyoruz :) Dilersiniz aşağı kısımda yer alan mesaj kutucuğundan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Güzel kokulu esans yağları ile ilgili örnek bir yazı: Güzel kokulu esans yağları

Saçınızı Yıkamak İçin Doğru Sıcaklık Nedir ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir