1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Rus-Japon Savaşı Nedenleri ?

Rus-Japon Savaşı Nedenleri ?
Rus-Japon Savaşı Nedenleri
0

Rus-Japon Savaşı Nedenleri ?

Rus-Japon Savaşı Başlama Sebebi:

Rus-Japon Savaşı Nedenleri: 1891 yılında başlanan ve büyük bir bölümü 1904’de bitmiş olan “Transsibir” demiryolu ile Rusya, Uzakdoğu sahasında da nüfûz kazanma imkânını elde etmiştir. 1894-95 savaşında Japonya Çin’i yenmiş ve Çin hükümeti Kore’yi, Laodun Yarımadaası ve Port-Artur Limanı’nı bırakmak zorunda kalmıştır. Bunun üzerine Ruslar, Almanya ve Fransa ile anlaşarak Japonya’nın Port-Artur’u ve Kore’yi vermesini engellemişlerdir. Çar daha da ileri giderek Mançurya üzerinden Vladivostok limanına varan “Doğu Çin Demiryolu” hattını yapma imtiyazına da sahip olmuştur (1896).1898’de Ruslar, Lâodun Yarımadası’nı ve Port-Artur’u “geçici” bir işgal altına almışlar ve böylece Çin Denizi’ne ayak basmışlardır. O sırada Çin’in değişik limanları Avrupalı devletler tarafından işgal edilmiş, Çin’de büyük bir ayaklanma çıkmış (Boksörler) ve Ruslar ile diğer devletler bu ayaklanmayı bastırmak üzere gelerek Çin hükümetini ağır şartlar altında anlaşma yapmak zorunda bırakmışlardır.

Rus-Japon Savaşı Nedenleri
Rus-Japon Savaşı Nedenleri

Japonya, Rus ilerleyişini durdurmak için bir taraftan savaş hazırlıklarına hız vermiş, diğer yandan 1902’de İngiltere ile bir ittifak yapmıştır. Kore’ye karşı Rusların harekete geçmeye hazırlanmaları üzerine, Japonya 1904 yılı başlarında Rusya’ya karşı savaş açmıştır. Ruslar, Japon ordusunu “şapkalar atarak” ezeceklerini zannetmişler ancak durum hiç beklemedikleri bir şekilde gelişmiştir. Japonya ani baskınlarla, Port-Artur’daki Rus donanmasını hırpaladıktan ve hareket edemez bir hale getirdikten sonra, Kore’ye asker çıkarmış; süratle ilerleyip Mançurya’ya girmiş ve Port-Artur’un arkasını kesmiştir.

Rus-Japon Savaşı Sonucu:

17-21 Ağustos tarihlerinde Laodun yakınlarında yapılan meydan savaşını Japonlar kazanmışlar ve Ruslar kuzeye çekilmeye mecbur kalmışlardır. Ekim başında Şahe yakınlarında Ruslar yine Japonlara yenilmişler ve Japon ordusundan çok aşağı bir seviyede olduklarını anlamışlardır. 3 Ocak 1905 tarihinde Port Artur 11 aylık kuşatmadan sonra düşmüş ve 30 bin Rus esirinden başka çok miktarda ganimet de Japonların eline geçmiştir. Diğer taraftan 27 Mayıs 1905 tarihinde Rusların Baltık donanması Japon Amirali Togo tarafından Tsuşima yakınlarında imha edilmiş ve böylece Ruslar tamamen mağlup olmuşlardır.

Rus-Japon Savaşı Sebepleri
Rus-Japon Savaşı Sebepleri

Savaşın sonlarına doğru Rusya’nın çeşitli şehirlerinde baş gösteren kargaşalıklar, grevler ve sosyalist mitingler, Çar hükümetini bir an önce savaşı bitirmeye zorlamış ve 23 Ağustos 1905 tarihinde Rusya ile Japonya arasında bir barış yapılmıştır. Buna göre Ruslar, 1875’te işgal ettikleri Sahalin Adası’nın yarısını Japonya’ya bırakmış ve Mançurya’yı boşaltmışlardır. Port-Artur Limanı ile Lâodun Yarımadası Japonların elinde kalmıştır. Bu savaşta toplam ölü, yaralı ve esir sayısı 400 bin kadardı. Bu yenilgi ile Rusya’nın Uzakdoğu’daki emperyalizmine son verilmiştir. Fakat bu yenilginin en büyük neticeleri Rusya’nın içinde kendini göstermiş ve ilk ihtilâlin patlak vermesini sağlamıştır.

Rus-Japon Savaşı Ne Zaman Başladı ve Bitti ?

1904-1905 yılları arasında olmuştur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir