1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalı ?
0

İnsan doğası gereği farklı nedenlerde de olsa ilk çağlardan beri kokunun gücünü görmüştür. Haliyle bunu kullanma çabası içerisinde olmuştur. Koku geleneği insan hayatına dinlenme ve farklı şeylere odaklanmak için kullanılan tütsüler ile girmiştir. Aynı zamanda güzel kokma isteği, karşı cinse daha çekici görünme ve ortamda daha etkin bir konumda olma isteği doğrultusunda ilerlemiştir. Günümüzde her türlü sabun, deterjanın bile apayrı bir kokusu var. Hatta neredeyse her insanın bile ayrı bir kokusu olacak düzeye gelmiştir. Peki kaliteli bir parfüm seçimi için nelere dikkat etmeliyiz ?

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalı ?
Koku geleneği insan hayatına dinlenme ve farklı şeylere odaklanmak için kullanılan tütsüler ile girmiştir.

Kaliteli orijinal bir parfüm sürekli aynı kokuyu vermez. İlk sıkıldığı anda ki kokusu ile birkaç saat sonra yaydığı kokular farklıdır. Bunun nedeni parfümünün cilde temas edince, cildin sıcaklığı ile ısındığı ve cilde oturduktan sonra farklı yapılarda oluşudur. Ayrıca temiz olmayan bir ciltte hiç bir koku güzel kokmaz. Bu sebeple cildinizin temiz olması gerekiyor. Parfümü temiz cildinize sıkmalısınız. Bunun yanında sabah saatlerinde burnunuz fazla koku almadan önce parfüm denemek daha doğru oluyor. Bir de parfüm denerken üstünüzde başka bir koku olmaması gerekir.

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalı ?
Parfüm denerken üstünüzde başka bir koku olmaması gerekir.
Photo by S. Hermann & F. Richter

Bunun yanı sıra parfüm kullanan kişinin cilt yapısı da önemlidir. Kuru bir ciltte parfüm kokusu fazla yayılmaz. Daha kısa süre kalıcı olur. Yağlı cilde sahip kişilerde ise parfüm kokusu daha çok yayılır. Aynı zamanda daha uzun süre kalıcı olur. Sarışın ve beyaz tenliler çoğunlukla kuru bir cilde sahip olduklarından, çiçek kokulu parfümler tercih edebilirler. Aynı şekilde buğday tenliler lavanta, ada çayı, misk gibi kokuları kullanabilirler. Bunun yanında esmer tenliler ise yağlı cilde sahip olduklarından misk, amber, vanilya ve oryantal kokuları tercih edebilirler. Baharatlı kokular da yağlı ciltlerde daha kalıcıdır.

Parfüm seçimi yaparken yukarıdaki hususları göz önünde bulundurursanız, kendi zevkiniz ve cilt yapınıza göre uygun olan parfüm seçmiş olursunuz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir