1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Mikrodalga Fırını Kim Keşfetti ? Mikrodalga Fırının Mucidi Kimdir ?

Mikrodalga Fırını Kim Keşfetti ? Mikrodalga Fırının Mucidi Kimdir ?
Mikrodalga Fırını Kim Keşfetti ?
0

Mikrodalga Fırını Kim Keşfetti ?

Mikrodalga Fırını Kim Keşfetti: 1945’te mühendis Percy Spencer, Raytheon şirketinde radar araştırma merkezinde çalışıyordu. Yüksek frekanslı radyo dalgaları üreten elektronik bir vakum tüpü olan magnetronun önünde dururken; aniden garip bir sıcaklık hissederek cebindeki çikolatanın eridiğine tanıklık etti. Bu durum Spencer’ın hayli ilgisini çekince, ertesi günü magnetronun yanına patlamamış mısır taneleri yerleştirdi; çok geçmeden mısır taneleri patlayarak laboratuvar zemininde fırlamaya başladı. Bununla da yetinmeyen Spencer, önüne bir kap alarak içine çiğ bir yumurta koydu. Hatta patlayan yumurta yakındaki iş arkadaşının üzerine fırladı ve bu hadise net olarak mikrodalgaların yiyecekleri, alışılmadık şekilde pişirebileceğini doğruladı.

Bu gelişmeler üzerine Raytheon şirketinin de desteğiyle, kurum ve mühendis Spencer, bu konu üzerine yoğunlaşarak ilk mikrodalga fırını geliştirmeye karar verdiler.

Mikrodalga Fırının Mucidi Kimdir ?

Ne zaman icat edildi

Mikrodalga Fırının Mucidi Kimdir ?
Mikrodalga Fırının Mucidi Kimdir ?

Mikrodalga fırının mucidi Spencer olmakla birlikte İlk mikrodalga fırın 1947 yılında piyasaya sürüldü. Bu cihaz oldukça kaba olmasının yanı sıra, tam 340 kg ağırlığındaydı. Fiyatı da o zamanın parasıyla 5.000 dolar civarındaydı. Bu rakam şimdiki dolar kuru ile hesap ettiğimizde yaklaşık 52.000 dolara denk geliyordu.

Mikrodalga fırınlar ilk üretildikleri süreçte sadece; restoranlar, tren vagonları, okyanusta seyir eden gemiler ve bunun yanında yüklü miktarda yiyeceğin hızlı bir şekilde pişirilmesinin gerektiği yerlerde kullanılıyorlardı. Kısacası günümüz mikrodalga fırınlarının boyutuna dönüşmeleri oldukça uzun bir zaman almıştır.

Mikrodalganın Tarihi
Mikrodalganın Tarihi

İlk olarak evlerde ve ofislerde kullanılan mikrodalga fırın, 1955 yılında piyasaya çıkmıştır. Lakin yine oldukça büyük ve oldukça maliyetli bir cihazdı. Aynı zamanda mutfağa kolay sığmayacak kadar da büyüktü. Ancak 1960’ların ortalarında Japonya’da küçük bir magnetronun geliştirilmesiyle; ilk kompakt ve pratik mikrodalga fırın 1967 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu mikrodalga fırının fiyatı ise 495 dolardı. Bugün mikrodalga fırınlar, oldukça farklı ve yeni özellikler ile; kısacası dünyada pek çok evde tezgahların üzerinde göreve hazır bir şekilde bekliyorlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kolza Bitkisi Nedir ? Kanola Bitkisi Ne Demek ?

Mikrodalga Fırınların icadı ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız; aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz..

Mikrodalga Fırını Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir