1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Mide Kanseri Nedir ? Mide Kanseri Belirtileri ?

Mide Kanseri Nedir ? Mide Kanseri Belirtileri ?
Mide Kanseri Nedir ?
0

Mide Kanseri Nedir: Günümüzde en sık görülen 4. Kanser türü mide kanseridir. Sağlıksız beslenme alışkanlığı, alkol ve sigara tüketimi mide kanser riskini arttıran ve tetikleyen unsurların başında gelir.

Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanseri Nedir ?
Mide Kanseri Nedir ?

Kanser, midenin herhangi bir kısmına yerleşen, karaciğer, lenf bezleri, akciğer gibi organlara yayılabilmektedir. Aynı zamanda, çeşitli sebepler ile mide mukozasında oluşan kötü huylu tümörlere mide kanseri denilmektedir. Ülkemizde sık rastlanan kanser türleri arasında yer almaktadır. Doğru ve sağlıklı beslenme sayesinde mide kanserinden korunmak mümkündür.

Mide Kanseri Nedenleri:

Mide kanseri sindirim sistemlerinde bulunan herhangi bir organda gelişme gösterebilmektedir. Özellikle; Beslenme şekli, Enfeksiyonlar (H. Plori enfeksiyonu), Sigara ve alkol tüketimi, Aileden genetik geçiş gibi nedenlerden dolayı olabilmektedir.

Mide Kanseri Belirtileri:

Mide kanseri erken dönemlerde herhangi bir belirti vermeyebilir. Özellikle şişkinlik ve hazımsızlık mide kanserinin ilk belirtisi olabilmektedir. Aynı zamanda, ileriki dönemlerde bulantı, karın ağrısı, kusma, şişkinlik ve kilo kaybı görülebilmektedir. Bununla birlikte 40 yaş üstü kişilerde kilo kaybı ve hazımsızlık şikayetleri varsa mutlaka değerlendirilmelidir.

Mide Kanseri Belirtileri ?
Mide Kanseri Belirtileri ?
 •  Doluluk hissi : Yemek yediğimiz anlarda erkenden fazla doymuş hissiyatı oluşması.
 •  Kan pıhtıları : Mide kanseri vakarlında kan pıhtı olma riski yüksektir. Aynı zamanda bu sebep den dolayı nefes darlığı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişme görülmesi durumunda kan pıhtılaşmasını önlemek önemlidir.
 •  Asidite :  Mide kanseri vakalarında asit seviyesi yükselmesi sık karşılaşılan bir durumdur.
 •  Bulantı : Mide kanseri belirtilerinde bulantı oldukça önemlidir. En belirgin belirtiler arasında yer almaktadır.
 •  Mide kanseri sinsi bir hastalıktır, bazı durumlarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Belirtiler geç dönemlerde görülürse tedavi şansı azalmaktadır. Bu sebep den dolayı erken teşhis oldukça önemlidir.

Mide Kanseri Tanısı:

Mide kanseri teşhisinde; bilgisayarlı tomografi (BT), MR, Laparoskopi, PET-BT, göğüs röntgeni ve ultrason gibi testler istenebilir. Öncesinde doktorunuz tarafından endoskopi ile de incelenebilmektedir. Ayrıca mide bölgesinde anormal kısımlar için doktorunuz kesin tanı adına biyopsi isteyebilmektedir. Erken teşhis tedavi başarı için oldukça önemlidir.

Mide Kanseri Çeşitleri:

Mide kanseri tanısı alındıktan sonra tipinin belirlenmesi uygulanacak tedaviye yön vermektedir. En sık görülen tip olarak Adenokarsinom görülmektedir. Mide kanseri vakalarının %90 civarı adenokarsinom’dur. Diğer tipleri Skuamöz hücre kanseri, Mide lenfoması ve Gastrointestinal stromal tümör ve Nöroendokrin tümör tipleri bulunmaktadır.

Mide Kanseri Tedavisi:

Mide kanseri tespit edilmesi ve mide kanserinin tipi belirlendikten sonra tedaviye karar verilmektedir. Bununla birlikte, bu kanserin tedavisi uzman kadro ve tam donanımlı bir hastanede yapılmalıdır. Özellikle mide kanserinde, tümörün doğru ve uygun şekilde çıkarılması en önemli kısmıdır. Erken evrede uygulanan cerrahi müdahale, hastanın yaşam süresi için oldukça büyük öneme sahiptir. Midenin tamamı alınması durumunda, bağırsaktan hastaya yeni mide yapılmaktadır. Bazı mide kanseri vakalarında mide alındıktan sonra ilaç yada ışın tedavisi uygulanabilmektedir.

Mide Kanseri Ameliyatı:

Mide Kanseri Ameliyatı
Mide Kanseri Ameliyatı

Tahmini 2 saat ile 5 saat arası sürebilmekte, midenin tamamı veya büyük bir kısmı alınmaktadır. Mide ameliyatı sonrası hasta sık ve fakat az porsiyonlar ile beslenmelidir. Ameliyat esnasında “hipertermi” sıcak kemoterapi, karın içi bölgesi özel teçhizatlar ile 40-42 derece kemoterapi ajanlarıyla yıkanmaktadır.

Mide Kanserinden Korunma:

En önemli korunma yöntemi doğru ve sağlıklı beslenmedir. Özellikle salamura besinler, çay, mangalda et, tütsülenmiş besinler, mide kanserini tetikleyen besin grubunda yer almaktadır. Ayrıca Gastrit, ülser “Helicobacter pylori” enfeksiyonu mide kanserine neden olabilmektedir. Mide kanserinden korunmak için C vitamini içeren besinler tüketerek, stres den uzak durmak oldukça önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir