1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Kutsal Kabir Kilisesi Coronavirus Nedeniyle Kapatıldı

Kutsal Kabir Kilisesi Coronavirus Nedeniyle Kapatıldı
Kutsal Kabir Kilisesi
0

Kutsal Kabir Kilisesi Coronavirus Nedeniyle Kapatıldı

Kutsal Kabir Kilisesi Coronavirus Nedeniyle Kapatıldı: Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi’nin Coronavirus nedeniyle kapatıldığı anlar. Kilise en son 1349’da, Kara Ölüm sırasında kapanmıştı.

Bu hikayede asıl sıradışı şey ise elinde anahtarla kapıyı kitleyen adam…

Kilise, Kudüs eski şehirdeki Hıristiyan Mahallesi’ndedir. Kompleks, içinde Hıristiyanlıkta en kutsal iki yeri içerdiği söylenir; İsa’nın çarmıha gerildiği ve gömüldüğü yer ve dirildiği söylenen boş mezar.

4. yüzyıldan beri İsa’nın tekrar dirileceğine inanılan bu yer Hristiyanlar için oldukça önemlidir. Şehirde var olan bir dizi Hıristiyan mezhebi, genellikle birbiriyle aynı fikirde değildir ve çatışması, tarihi boyunca aralarında tekrar eden bir özellik olmuştur.

Kutsal Kabir Kilisesi
Kutsal Kabir Kilisesi

Hatta anlaşmazlıklar son zamanlarda bile devam ediyor. 2002 yılında, Kıpti bir keşiş sandalyesini kararlaştırılan yerden başka bir yere taşıdı. Bu, Etiyopya Hıristiyanları tarafından düşmanca bir hareket olarak yorumlandı ve çıkan olaylarda onlarca kişi hastaneye kaldırıldı.

2004’teki bir başka olayda, Kutsal Haç Yüceltme Ortodoks kutlamaları sırasında, Fransisken şapeline bir kapı açık bırakıldı. Bu Ortodokslar tarafından saygısızlık işareti olarak anlaşıldı ve bir kavga çıktı.

Burada daha fazla olayın çıkmamasının ve hatta asırlarca barış içerisinde yaşanmasının bir nedeni var. O neden, anahtarı elinde tutan kişi ve onların dedeleri. Şimdi gelelim bu sıradışı meseleyi aydınlatmaya;

Kilisenin devamlılığını sağlamak ve kapıyı açma-kapama görevini yerine getirmek için yüzyıllardır Sunni Müslüman bir aile Kilisenin anahtarlarını elinde tutuyor. Ve bu, bugün bile, Hristiyan mezhepleri arasında kilisenin kontrolü için çatışmalardan kaçınma umuduyla hâlâ geçerli.

Kutsal Kabir Kilisesi Planı
Kutsal Kabir Kilisesi Planı

Medyada Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında barışı koruyan ve hâlâ büyük dayanışma örneği olarak gösterilecek olayları maalesef pek duymuyoruz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir