1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Kütle Çekim Kuvveti Nedir ? Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek ?

Kütle Çekim Kuvveti Nedir ? Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek ?
Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek ?
0

Kütle Çekim Kuvveti Nedir ?

Kütle Çekim Kuvveti Nedir: Evrendeki tüm gök cisimlerinin kütlelerinden kaynaklanan bir çekim kuvvetleri vardır. Bu çekim kuvvetleri sayesinde gezegenler belirli yörüngelerde hareket ederler. Bu çekim kuvveti, evreni ve gözümüz ile gördüğümüz tüm gökyüzü hareketlerinin şekillenmesine sebebiyet verir.

Kütle Çekim Kuvveti Nedir ?
Kütle Çekim Kuvveti Nedir ?

Ay’ın çekim kuvvetinin Dünya üzerindeki etkilerini duymuşsunuzdur. Ay’ın hareketlerine göre, denizlerdeki med-cezir hareketlerini gözlemlemiş olabilirsiniz. Ay Dünyamıza yaklaştığında; denizler çekilir, saçlarımız daha hızlı uzar. Ay’ın Dünya’nın geoit şekline de etkisi vardır. Dünyamızı bu şekilde etkileyen Ay, Dünya’nın kütle çekim kuvvetinin etkisi altındadır. Dünya ise Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde bulunan Güneş’in etkiyle elips bir yörünge çizmektedir. Kısacası gök cisimlerinin kütle çekim kuvveti ne kadar büyürse, diğer gök cisimlerine etkileri o kadar artar.

Gök cisimlerinin uyguladıkları kütle çekim kuvvetleri, her zaman kuvvet kaynağının merkezine doğrudur. Aynı sebeple bir insan Dünya’nın hangi köşesinde bulunursa bulunsun, uzaya düşme ihtimali yoktur.

Gök cisimlerinin uyguladıkları kütle çekim kuvvetleri birbirinden farklıdır. Kütle çekim kuvveti arttıkça dinamometre ile ölçülen ağırlık da artar. Yapılan ölçümlere göre de Dünya’nın kütle çekim kuvveti, Ay’ın kütle çekim kuvvetinden 6 kat daha büyüktür. Yani Dünya’da 60 kilo olan bir insan, ayda sadece 10 kilo gelmektedir. Aynı kişinin diğer gezegenlerdeki ağırlıkları ise şöyledir; (dikkat! burada kg ağırlık anlamında kullanılmıştır doğrusu kg-F olmalıdır. Fikir sahibi olmanız açısından bu şekilde verilmiştir. Aslında kg kütle birimidir. Kütle hiçbir yerde değişmez tüm gezegenlerde kütle aynıdır ama ağırlık değişir çünkü ağırlık çekim ivmesi ile kütlenin çarpımına eşittir. Çekim ivmesi yani küçük g ise her gezegen için farklıdır.)

Dünyada 60 kilo olan insanların diğer gezegenlerdeki ortalama ağırlıkları:

Merkür: 22,6 kg,
Venüs: 54,4 kg,
Mars: 22,6 kg,
Jüpiter: 141,8 kg,
Saturn:63,8 kg,
Uranüs: 53,3 kg,
Neptün: 67,5 kg.

Kütle Çekim Kuvvetinden Kurtulma Hızı:

Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek ?
Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek ?

Gezegenlerin üzerimize uyguladığı kuvvet bu gezegende kalmamızı sağlıyor fakat gerekli ekipmanları sağladığımız takdirde üstümüze uygulanan kütle çekim kuvvetinden kurtulmamız mümkün. Bu şekilde üzerinde bulunduğumuz gezegenden kurtulmak için sahip olmamız gereken hıza da kurtulma hızı deniyor. Tabi ki kurtulma hızı kütle çekim kuvvetine göre farklılık gösteriyor. Kütle çekim kuvveti ne kadar büyürse, kuvvetten kurtulmak için sahip olmamız gereken hız da o oranda artıyor.

Dünya’nın kütle çekim kuvvetinden kurtulmak için ise hızımızın en az 11.2km/saniye olması şart. Aksi halde kütle çekim kuvvetinden kurtulmamız ve Dünya yörüngesinden çıkmamız imkansız. Günümüzde az da olsa, Dünya’nın kütle çekim kuvvetinden ayrılabilecek hıza sahip uzay araçları bulunmakta. Bu araçlar da Nasa tarafından çeşitli görevlerde kullanılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir