1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Kış Egzamasından Nasıl Korunulur ? Egzamadan Nasıl Korunulur ?

Kış Egzamasından Nasıl Korunulur ? Egzamadan Nasıl Korunulur ?
Cildiniz için Nemlendirici Kullanın
0

Kış Egzamasından Nasıl Korunulur: Egzama, sadece kış aylarında olmamakla birlikte yılın herhangi bir ayı içerisinde karşılaşılabilen bir rahatsızlıktır. Fakat kış aylarında daha yaygın şekilde olan egzama bir takım problemler ile karşılaşılmasına sebep olabilmektedir. İnsanlar kendi arasında egzamadan kurtulabilmek için çeşitli tedavi yöntemleri arayışına girerler.

Egzamadan Nasıl Korunulur ?

İşte sizlerin kış mevsimini güzel şekilde yaşamanıza engel olan egzama ile başa çıkabilmeniz için bir kaç öneri. Öncelikle egzamanın kronik bir hastalık olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Egzama ile karşı karşıya kalmış durumdaysanız, şiddetli görülen kaşıntı, kızarma, pullu cilt lekelenmeleri gibi çeşitli küçük şişlikler ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlar ile başa çıkma hali kışın daha da kötü durumda seyir edebilmektedir.

Burada egzama, ön kolların yanı, iç dirsekler, boyun, kafa derisi, bilekler, bacaklar, kollar, sırt ve göğüs kısmında görülebilmektedir. Kuru olan kış havasına birde kapalı alanlardaki ısıtma sistemlerinin etkisi eklenince cilt üzeri tamamen kuruma yapacaktır. Böylelikle egzama semptomlarında artış görülmektedir. Bunların dışındaki sebepler arasında aşırı derecede giyecek ya da sıcak yapılan banyolar söylenebilir. Egzama cildi tahriş etmekte olan maddeler, stres, enfeksiyonlar ve bir takım alerjenlere maruz kaldığında etkisini ciddi şekilde gösterebilmektedir.

Kış Egzamasından Nasıl Korunulmalıdır ?

"<yoastmark
Kış Egzamasından Nasıl Korunulmalıdır?

Soğuk aylara girildiğinde, cilt ısı değişimlerine karşı tepki verecektir.

Soğuk bir kış gününde ortam bakımından sıcak bir eve giriş yapıldığında cilt düzgün bir şekilde işlemesini gerçekleştiremez. Burada yaşanmakta olan ani sıcaklık değişimi sonrasında cilt kuruma yaparak kaşınma hissini doğurur. Bundan dolayı ev içerisindeki her odanın aynı sıcaklık seviyesinde tutulması gerekir. Uyuma esnasında üzerinizi örtmekte kalın yorgan yerine, yatak örtüsü katmanlarınızı kalın kullanmayı tercih edin. Böylelikle sıcaklık hissedilmiş olduğunda örtüleri üzerinizden birer birer kaldırabilirsiniz. Bu durum aynı şekilde giysiler içinde geçerli olacaktır. Buradaki katmanlar vücut üzerinde aşırı ısınmanın önüne geçmiş olacaktır.

Cildiniz için Nemlendirici Kullanın

Kış Egzamasından Nasıl Korunulur ? Cildiniz için Nemlendirici Kullanın.
Kış Egzamasından Nasıl Korunulur: Cildiniz için Nemlendirici Kullanın

Hava sıcaklığında düşme yaşandıkça nem oranı da aynı şekilde düşme yaşar. Kullanılmakta olan merkezi ısıtma sistemleri evin her odasına sıcak havayı iletmek için zorlama yapar ve havanın kurumasına neden olur. Böylelikle bu durum egzama ile karşılaşılmasına neden olur. Cildinizin kurumasının önüne geçmek için, evinizi çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen göstermelisiniz. Ev ortamınızda nem oranı çok düşük konumda ise, havaya nem ekleme yapabilmek adına nemlendirici kullanmakta sakınca yoktur. Aslında oda içerisine bir bardak su koyarak ortamın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirin

Cilt için kullanılmakta olan nemlendiriciler yılın her ayında gereklidir. Fakat burada cilt için nemlendiriciler kış aylarında daha sık şekilde kullanılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise nemlendirici seçimidir. Daimi şekilde doğru nemlendirici kullanılmakta ise egzamalar ile başa çıkabilmek mümkün hale gelecektir. Bunun yanında kış aylarında yoğun nemlendirici özelliği taşıyan badem yağı içermekte olan nemlendiricileri kullanmaya özen gösterin. Nemin uzun süre vücudunuzda kalmasını sağlamak için banyo yapılmasından sonra cilt ıslak konumdayken nemlendiriciyi uygulayın. En az günde bir sefer uygulandığına dikkat edin.

Sıcak Banyolardan Kaçının

Her insan kış aylarında aşırı sıcak banyoları kendisine cazip görmektedir. Aslında bu sıcak banyolar kış egzamaları ile karşılaşılmasındaki en büyük problemlerden birisidir. Sıcak banyoda cildinizin maruz kalmış olduğu ısı cilt üzerinde kurumaya ve kaşınmaya sebep olmaktadır. Bundan dolayı ılık su ile duş almayı kendinize prensip edinin. Banyo esnasında cildinizin nemli kalması adına nemlendirici ürünlerin takviyesini yapabilirsiniz. Aynı zamanda cildin tahriş olmasına neden olacak sert sabunlardan da uzak durun. Banyodan çıktıktan sonra havlu ile vücudunuzda ovma işlemi yapmayın. Islaklık kurumadan derinizi zeytinyağı ya da badem yağıyla besleyin.

Egzema İçin Elma Sirkesi Kullanın

Elma sirkesi egzamaya karşı etkili bir yöntemdir. Cildin rahatlamasını sağlayarak pH düzeyini dengelemekte yardımcı rol oynar. Egzama izlerinin azalmasında sıkılaştırıcı ve antibakteriyel özellikleri içermektedir. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak için vücudu toksinlerden arındırma yapar.

Zeytin Nerede Yetişir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir