1. Anasayfa
 2. Coğrafi Bilgiler

Hortum Nedir ? Hortum Anında Yapılması Gerekenler

Hortum Nedir ? Hortum Anında Yapılması Gerekenler
0

Hortum, silindir biçimde döne döne hareket eden bir rüzgar çeşididir. Gökyüzünden yere kadar uzanır ve her şeyi savuracak kadar şiddetli güce sahiptir.

Hortumla alakalı ilk bilimsel çalışma Alfred Wegener tarafından 1917 senesinde ortaya atılmıştır. Bu teori günümüze kadar kabul görmüştür.

Hortumlar belirli bir mevsim ya da iklimde ortaya çıkmaz. Genelde istatistiklere bakıldığında en çok Temmuz ve Eylül aylarında olduğu görülmüştür. Her kıyıda ve karada hortum ortaya çıkabilir. Türkiye’de en çok Antalya Körfezi’nde, dünyada ise çoğunlukla Kuzey Amerika’nın iç kesimlerinde ortaya çıkar.

Hortum Nedir ?
Hortum, büyük ve yıkıcı bir güce sahip bir doğa olayıdır.

Nasıl Oluşur ?

Yeryüzünden hızlıca yükselen sıcak hava yukarıda soğuk hava ile temas edince su partikülleri ortaya çıkarır. Su partikülleri birleşerek bulutları oluşturur ve bulutların büyüklüğü de yukarı yükselen havanın hızına bağlıdır. Ancak hızlıca yükselen sıcak hava sonucu gökyüzü nasıl bir tepkime vereceğini bilemez ve ortaya spiral bir şekil çıkarır. Daha sonra rüzgarın da etkisiyle bu yoğunlaşma artar. Sonuç olarak yer ile buluşur ve dönmeye başlar.

Hortum Öncesi için Tedbirler

Eğer bir hortum bölgesinde yaşıyorsanız yapacağınız en önemli şey güvenli bir yer belirlemektir. Bu evinizin bodrum katı olabilir ya da evde güvendiğiniz başka bir alan olabilir. Genelde bodrum ve koridor gibi iç kısımlar güvenli oluyor.

Bunun dışında sizi hortum sırasında ve sonrasında bir kaç gün idare edebilecek gıdaları stoklamalısınız.  Her hangi bir yaralanma ve benzeri durumlara karşı ilk yardım çantanız da daima hazır olmalı.

Hortum Nedir ?
Hortum Anında Yapılması Gerekenler

Hortum Anında Yapılması Gerekenler

Eğer evdeyken hortumla karşı karşıya kaldıysanız hemen belirlediğiniz güvenli alana gidin. Kesinlikle dışarı çıkmayın ve hortum geçene kadar orda kalın. Tabii bulunduğunuz güvenli alanda sizi idare edecek gıda malzemeniz ve ilk yardım çantanız mutlaka olmalı.

Eğer araba içindeyseniz güvenli bir bina ya da güvenli bir alana doğru sürün. Güvenli bir alan bulamazsanız emniyet kemerinizi takın ve başınızı ellerinizle güvene alın. Yumuşak bir yastık varsa onu kafanız etrafında çerçevelemeniz daha güvenli olacaktır. Cam açıp bakmak ya da dışarı çıkmanız gibi durumlarda havadan gelen parçalarla yara almanız yüksek ihtimal olur.

Hortum anında yanma ve tehlike riski oluşturmaması için elektrik, su ve doğalgazı mutlaka kapatın. Camlardan ve dışarıdan mutlaka uzak durun.

Dışarda ya da bir alışveriş merkezinde hortuma yakalandıysanız alt katlarda iç kısımlara ya da koridorlara doğru gidin. Belirlenmiş bir sığınağa da gitmeniz daha doğru olur. Bunun için orda bulunan güvenlik yönlendirmelerini takip edebilirsiniz. Bütün bunları yaparken de sakin ve soğukkanlı olmanız yararınıza olacaktır.

Erozyon Nedir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir