1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Hindistan’ın Din’i Nedir? Hinduizm Ne Demek?

Hindistan’ın Din’i Nedir? Hinduizm Ne Demek?
Brahman, Hint inanışına göre yeşil yosunu andırır..
0

Hindistan’ın Din’i Nedir? Hinduizm Ne Demek?

Hindistan’ın Din’i Nedir: Dünyada renkli ve çeşitli olmasıyla bilinen Hindistan’da ilginç din çeşitleri ve Hinduizm olduğunu pek çok kişi bilmektedir.  Özellikle “İneğe mi tapıyorlarmış hadi canım” döneminden eminiz ki herkes geçmiştir. İşte bu işin aslı nedir ne değildir gelin hep beraber bakalım.

Hindistan’ın Din’i Nedir ?
Hindistan’ın Din’i Nedir ?

Hindistan’da Din:

Hindistan kalabalık nüfusunun yanında pek çok şeye sahiptir. Bununla birlikte birçok dine ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir. Dünyanın en zengin kültürlerinden birisine sahip olan sahip Hindistan’da 20’den fazla dil konuşulması mümkünken, tek bir din olması tabi ki haliyle kafa karıştırıcı. Hatta durum böyle olunca da birbirinden farklı ve ilginç dinler, gelenekler ve ibadetler ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Hindistan’da hemen hemen tüm dinler mevcuttur. Ancak bunların arasında kendini öne çıkaranlar %80’lik kısım Hindu ve %13,5’lik kısım ile Müslüman kesimdir. Geriye kalan dinler Hıristiyan, Sihk, Budist, Ateist ve belirsizler şeklinde dağılmaktadır.

Hindistan’da Yaşayan Dinler:

Hinduizm:

Hinduizm, Hindistan’da en yaygın olan dindir. Kısacası Hintliler dinlerini bir gelenek olarak görürler. Özellikle dinlerini tamamen yaşayış biçimlerine yansıtarak hayatlarını sürerler. Hinduizm’de bu dinlerden birisidir. Bunun yanında Hinduizm dinini benimseyen kişilere Hindu denir. Hinduizm’de tek tanrı yoktur. Üç büyük tanrıya sahiptir ve bu tanrıların adı Rama, Şiva ve Vişnu’dur. Bu tanrılar uğruna halk şölenler düzenlemektedir. Güneş, dağ, maymun, nehir, ay ve inek gibi nesneleri kutsal sayıp, dokunulmaz kılmaktadırlar.

Hinduizm’in dünyanın en eski dinlerinden birisi olduğu düşünülmektedir.  Hatta 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğu hakkında birçok bilgi olmasının yanı sıra, daha eski zamanlara da uzandığı düşünülmektedir. Hinduizm mistik bir dindir. Brahman adıyla bilinen bir yüce tanrısı bulunuyor ve her şeyin ondan gelip, ona döndüğüne inanılıyor.

Hinduizm dininde inek kutsal sayılıyor. Süt, süt ürünleri ve tezek bile kutsal şeylerden biridir. Hinduların dininde iki ana kavram vardır. Bunlar karma ve dharmadır. Bu dünyada iyi biri olursan, yeniden dünyaya geldiğinde iyi birisi olacağına inanılır. Daha sonra tekrar öldüğünde ise ruhsal kurtuluşa ulaşacaksın demektir. Bu dünyada iyi birisi olursan moksha’ya ulaşabilirsin.

Hinduların Tanrıları Kimlerdir?

Hinduizm dininde birden fazla tanrı bulunuyor. Bununla birlikte Brahman’ın tek olduğuna ve onun tüm tanrıların başı olduğuna inanılıyor.

Brahman: Tek Tanrı ve evrenin yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Her şey ondan gelir ve ona döner.

Brahman, Hint inanışına göre yeşil yosunu andırır.. Hindistan’ın Din’i Nedir?
Brahman, Hint inanışına göre özellikle yeşil yosunu andırır..

Vişnu(Vishnu): Evrenin denge koruyucu tanrısı olarak kabul ediliyor. Özellikle bazı durumlarda kendini farklı şekillerde gösterebiliyor. Rama, Lakşimi ve Krişna gibi gözükebilmektedir.

Hint Tanrısı Vişnu, özellikle destanlarda geçen biçimiyle..
Hint Tanrısı Vişnu, özellikle destanlarda geçen biçimiyle..

Şiva(Shiva): Yok edici tanrı olarak kabul ediliyor. Dansın kralı olarak da bilinmektedir. Her şey Şiva tarafından yok ediliyor ve Brahman tarafından yeniden yapılıyor. Evrendeki her şey Brahman’a geri dönüyor ve onun tarafından yeniden yapılıyor.

Hint Tanrısı Şiva'nın illüstrasyonu. Kısacası dansla özdeşleşmiştir..
Hint Tanrısı Şiva’nın illüstrasyonu. Kısacası dansla özdeşleşmiştir..

Ganeşa(Ganesha): Şans ve kısmet getiren tanrı olarak kabul ediliyor. İnsan formunda yüzü fil olan biri olarak tasvir edilmektedir.

Hint Tanrısı Ganeşa, File benzerliğiyle bilinin ve bu özellikle tasvir edilen Ganeşa..
Hint Tanrısı Ganeşa, File benzerliğiyle bilinin ve bu özellikle tasvir edilen Ganeşa..

Ganj Nehri Neden Kutsal Sayılıyor?

Ganj Nehri dünyanın en kirli 5 nehrinden biridir. Ancak Hindular Ganj Nehri’nin kutsal olduğuna inanıyor. Dağ Tanrısı Himalaya’nın kızı Ganga’nın vücudu olduğuna inanılıyor. Bu yüzden de kutsal sayılmaktadır. Hint mitolojisinde ise o zamanın Hint Kralı Bhagiratha, Tanrı Brahma’ya yalvararak cennetten dünyaya indiriliyor. İndiğinde nehir o kadar güçlü akar ki her şeyi yok etme gücüne sahiptir. Kral, Tanrı Şiva’dan yardım ister. Şiva da saçlarını kullanarak kralı yeryüzüne ulaştırır.

Ganj Nehri'nden Manzara
Ganj Nehri’nden Manzara

Hindulara göre Ganj Nehri, Tanrıça Ganga’dır. Nehirde yıkandıkları zaman günahları temizlenir. Ölmek üzere olan birisine bile Ganj Nehri’nin suyu içirilir. Ölen insanları yaktıktan sonra küllerini nehre savururlar. Bu sayede ruhlarının özgürlüğe kavuştuğu düşünülür. Ruh tekrar dünyaya gelmez. Ganj nehrine yalnızca 10 yaşından küçük çocukların, yılan sokanların, hamile kadınların külleri atılmaz. Onları da günahsız olduğu düşünülerek ayaklarını bağlayarak direkt atarlar.

Hinduizm’de İnek Neden Kutsaldır?

İneklerin tanrının vücut bulmuş hali olduğunu düşünürler. Krişna tanrıların inek formuna girerek onlara gözüktüğünü düşünüyorlar. Bu yüzden inekler kutsal sayılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir