1. Anasayfa
 2. Hayvan Bilgileri

Okapi Nedir ? Okapiler Hakkında Bilgi

Okapi Nedir ? Okapiler Hakkında Bilgi
Okapi Nedir ?
0

Okapi Nedir ?

Okapi Nedir: Birçok kesim tarafından orman zürafaları olarak adlandırılsa da, okapilerin bir zürafaya benzemediğini belirtmeliyiz. Zürafalar gibi uzun bir dili bulunmaktadır, lakin at benzeri bir gövdesi vardır. Bacakları bir zebra gibi çizgilidir. Ayrıca erkeklerin başlarının üst kısmında deri ile kaplı iki küçük boynuz bulunmaktadır. Okapi, kendilerini zürafaların akrabası yapan Entegre Taksonomik Bilgi Sistemine (ITIS) araştırmasına göre Giraffidae ailesinin bir parçasıdır.

Okapiler Nerede Yaşar ve Boyutları Ne Kadar?

Bu hayvanlar, ağaçların yoğun olduğu Afrika yağmur ormanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda Rainforest Alliance’a göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne özgüdürler ve çoğunlukla Ituri Ormanı’nda bulunurlar.

Okapiler yaklaşık 1,5 metre boya sahiptir. Dişiler 230 ila 350 kilogram arası bir ağırlığa sahipken, erkekler 200 ila 300 kilogramlık ağırlığa sahip olabilirler.

Okapilerin Günlük Yaşamı ve Beslenme Alışkanlıkları

Okapilerin Günlük Yaşamı ve Beslenme Alışkanlıkları
Okapilerin Günlük Yaşamı ve Beslenme Alışkanlıkları

Okapiler yalnız ve birbirlerinden ayrı bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Ayaklarında, bölgelerine girenleri uyarmak için kullandıkları yapışkan ve katrana benzeyen koku bezleri vardır. Ayrıca bölgelerini işaretlemek için idrarlarını kullanırlar. Ayrıca okapiler nadir de olsa küçük gruplar halinde beslenme gibi amaçlarla bir araya gelebilmektedir. Bu süre zarfında okapiler birbirlerini kaşıyabilmektedir. Aynı zamanda birlikte oyunlar da oynayabilirler. Birlikte böylesine eğlenirken tek yaşamalarının sebebini de merak etmiyor değiliz.

San Diego Hayvanat Bahçesine göre, gün içerisinde en aktif dönemleri öğleden sonraları ve akşamları. Bu zamanı tahmin edeceğiniz üzere yiyecek bulmak için harcamaktadırlar. Önlerinde bulunan bazı okapilerin orman yaprakları ile aşındırdığı yolları takip etmektedirler. Erkekler daha geniş bir bölgeye sahip olma eğilimindedir ve günde 4 kilometre genişliğinde bir alanda seyahat edebilirler.

Okapiler otçuldur, yani sadece bitki örtüsünü yiyerek besleniyorlar. Uzun dilleri ile ağaçlara uzanırlar, dalı çekerler ve sonrasında dalı bırakarak ağızları ile yaprakları mideye indirirler.

Ayrıca yağmur ormanlarının tabanında bulunan dallar, tomurcuklar, mantarlar, meyveler ve diğer bitkileri de yerler. Nehir yataklarından çıkan kil de diyetleri açısından önemlidir. Kil onlara bitkilerden alamayacakları birçok mineralleri ve tuzu sağlar. Bir okapi günde ortalama 20 veya 25 kilo arasında yiyebilmektedir. Bu besinin büyük çoğunluğu bitkilerden oluşmaktadır. Zürafalar da olduğu gibi okapiler de su içebilmek için bacaklarını uzun bir şekilde açmak mecburiyetindedir.

Okapilerin dilleri gözlerine ve kulaklarına kadar uzayabilmektedir.

Homo Sapiens Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Homo Sapiens Nedir? Homo Sapiens Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Okapiler Nasıl Çoğalır?

Dişi okapiler genelde tek seferde bir yavru doğurur. Doğum, 14 ila 16 aylık bir gebelik döneminden sonra gerçekleşir. Yavru, doğrudan yerde bulunan bir yuvada doğar.

Yavru okapilere buzağı denir, doğduklarında yaklaşık 80 santimetre boyunda ve yaklaşık 16 kilogram ağırlığındadırlar. Buzağılar, 2 aylık olduklarında boy ve ağırlık değerleri üç katına çıkar.

Buzağılar, doğumdan 30 dakika sonra yürüyebilmektedir. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre dört ila sekiz haftalık olana kadar dışkılamazlar, bu bir savunma mekanizmasıdır. Dışkı kokusu olmadan yırtıcıların savunmasız yavruları takip etmesi daha zor olur.

Okapiler 2 ila 3 yaşlarında olgunlaşır ve 20-30 yıl arası bir süre yaşarlar.

Okapilerin Korunma Durumu ve Soylarının Geleceği Nedir?

Okapilerin Korunma Durumu ve Soylarının Geleceği Nedir ?
Okapi Nedir: Okapilerin Korunma Durumu ve Soylarının Geleceği Nedir ?

Uluslararası Doğa Koruma Birliği, okapileri “tehlike altında” olarak listeliyor. Bunun nedeni, nüfuslarındaki azalma oranının son 24 yılda yüzde 50’yi aştığının tahmin edilmesidir.

Nüfusları günden güne azalmaya devam ediyor, San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre, sadece 25.000’inin vahşi doğada yaşadığına inanılıyor. Nüfus düşüşünün nedenleri olarak okapilerin habitatlarındaki yırtıcıları ve insanların bu canlıları avlaması görülmektedir.

Zürafa ve okapinin ortak atası bundan yaklaşık 16 milyon yıl önce yaşamıştır. Royal Society Open Science dergisinde geçen 2015 yılında yayınlanmış olan bir makaleye göre bu soyun ismi Canthumeryx olarak bilimektedir. Canthumeryx’ten sonraki soy ağacı, bir yanda zürafanın ataları ve diğer tarafta okapi’nin ilkleri olmak üzere iki dala ayrılmışlardır.

Zürafa atalarının boyunları zamanla uzarken, okapi tarafındaki hayvanlar daha kısa boyun yapısıyla gelişti.

2015’teki bu çalışma yayınlanmadan önce, uzmanlar okapinin modern zürafalardan “daha ilkel” olduğunu düşünüyorlardı, çünkü zürafaya göre daha kısa bir boya sahipti. New York Teknoloji Enstitüsü, Osteopatik Tıp Koleji’nde anatomi profesörü olan Nikos Solounias’ın anlattığına göre, günümüzde bilim insanları, okapinin zürafa ile uzun boyunlu ortak bir atayı paylaştığını ve soy ağacının farklı bir dalında ayrı ayrı evrimleştiğini kanıtladılar.

Okapiler Hakkında Dört Kısa İlginç Bilgi

 1. Rainforest Alliance’a göre, okapiler 1900 yılına kadar batılı bilim insanları tarafından henüz keşfedilmemişti.
 2. Bu hayvanın yağmur yağdığında onları kuru tutan kalın ve yağlı bir kürkleri bulunmaktadır.
 3. Yemek yemek için harika bir araç olmasının yanı sıra, dilleri tımar için de kullanılır.
 4. Dilleri o kadar uzundur ki, dillerini gözlerine ve kulaklarına değdirebilirler.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir