1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Gaz Giderici Bitki Çayları Hangileridir ?

Gaz Giderici Bitki Çayları Hangileridir ?
Gaz Giderici Bitki Çayları Hangileridir ?
0

Gaz Giderici Bitki Çayları ?

Gün içerisinde fazlasıyla tükettiğimiz yağlı gıdalar ve besinler; gazlı içecekler; sodyum seviyesi yüksek olan yemekler, sonrasında midemizde gaz ve şişkinliğe neden olur.

Gazın oluşma sebebi; sindirim esnasında tolere edilemeyen gıdaların oluşturduğu hava baloncukları, kabızlık ve şişkinlik, vücudun su tutma işlemini gerçekleştirmesi ve hormonal sebeplerle oluşmaktadır.

Gaz Giderici Bitki Çayları Hangileridir ?
Gaz Giderici Bitki Çayları Hangileridir ?

Ağır olan yemeklerden uzak durmanız, özellikle şekeri ve tuzu kararından fazla tüketmemeniz her daim sizin yararınızadır. Sürekli olarak veya hali hazırda şişkinlik ve gaz problemleri yaşıyorsanız; gaz giderici özelliği olan bitki çaylarından tüketebilirsiniz.

Gaz Giderici Bitki Çaylarından Bazıları:

Nane Çayı:

Bilimsel olarak bilinen adıyla “Mentha piperita” olan; taze nane veyahut kurutulmuş yapraklardan yapılarak hazırlanan çay, sindirim sistemi sorunlarının tedavisine yardımcı bir içecektir. Sindirimin sisteminin içerisindeki kasları yumuşatma özelliğine sahip olan bitki, aynı zamanda gazın vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Nane Çayı Hazırlanışı: Bu çayı hazırlamak için yaklaşık 1 çay kaşığı kadar kuru nane yapraklarını, bir bardak kaynatılmış su içine ilave edip, 5 veya 10 dakika arasında demleyiniz. Not: Reflüsü olan hastalara, mide asidinin yemek borusuna çıkışına olanak verdiğinden dolayı, nane çayı tavsiye edilmez.

Rezene Tohumu Çayı:

Gaz geçişini kolaylaştırarak, gaz oluşumunu engeller. Rezene tohumu çayını anason tohumu ve dereotu kullanarak etkisini arttırarak veya tek olarakta açabilirsiniz.

Gaz tedavisinde ve kolikte, geleneksel olarak kullanılan rezene, epilepsi olan kişilere kesinlikle tavsiye edilmez. Bazı durumlarda ve nadiren alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir.

Gaz Giderici Bitki Çaylarından Bazıları
Gaz Giderici Bitki Çaylarından Bazıları

Karahindiba Kökü Çayı:

Bu çay genelde gaz atmaktan çok vücudun hormonal değişimler göstererek, fazla sodyum tüketimi sebebiyle tuttuğu fazla oranda suyun atılması için diüretik olarak kullanılabilmektedir.

İçinde pek çok vitamin bulunduran karahindiba; A vitamini, B kompleks vitaminleri, C ve D vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içermektedir.

Zaman zaman yemeklerden sonra gaz sorunu yaşıyorsanız, yukarıda verdiğimiz çay önerileri ile gazın oluşumunu azaltarak, hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer yediğiniz öğünlerin ağırlığına ve hafifliğine bakmaksızın, şişkinlik ve gaz probleminiz fazlaysa, farklı veya sindirim sistemini etkileyen diğer hastalıklardan birine yakalanmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız ısrarla rica olunur..

Gaz Gideren Çaylar
Gaz Gideren Çaylar
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir