1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir ?

En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir ?
En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir ?
0

En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir ? En iyi güneş kremi hangisidir? Bu, pek çok insanın yeni bir tane satın alacakları zaman kendilerine yönelttiği bir sorudur. Cevabı ise güneş kreminizden ne beklediğinize bağlı. Yüksek derecede SPF barındıran bir şey istiyorsanız, sizin için birden fazla seçenek bulunmakta. Lakin asıl endişeniz UVB ışınlarına karşı kendinizi korumaksa, o zaman yalnızca iki iyi seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu blog yazısında en iyi 5 güneş koruyucuyu tartışacağız ve bu güneş kremlerinin neden satın alınacaklar listenizin başında olması gerektiğini açıklayacağız!

En İyi 5 Güneş Kremi

En iyi güneş kremi markasıyla ilgili bir arayış içerisine girdiyseniz sizler için dermatologların önerdiği 5 güneş kremini listeledik.

La Roche Posay Anthelios 60 SPF

La Roche Posay Anthelios 60 SPF
La Roche Posay Anthelios 60 SPF

Bu güneş kremi % 60 SPF barındırmaktadır. Bunun yanında iyi bir UVA derecesine sahiptir. Bu hem çok kalın bir güneş koruyucu olmadığı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda yağlı da değildir. Hafiftir ve cildiniz tarafından çok çabuk emilebilmektedir.

EltaMD UV Clear SPF 46

EltaMD UV Clear SPF 46
EltaMD UV Clear SPF 46

Diğer güneş kremlerini çok yağlı bulursanız, çoğu güneş kreminden daha hafif olduğu söylenebilir. Daha hızlı emildiği için bu sizin için en iyi seçim olacaktır. Yüzünüzde kalıntı bırakmadığı için makyaj altına da kullanılabilirsiniz.

Neutrogena UltraSheer SPF 70

Neutrogena UltraSheer SPF 70
Neutrogena UltraSheer SPF 70

Bu güneş kremi yağlı cilde sahip olanlar için iyi bir seçimdir. Yüzünüzde yağlı bir his bırakmaz ve 42’lik son derece yüksek UVA derecesine sahiptir. Bu da bu güneş kreminin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağladığı anlamına gelir.

Aveeno Protect SPF 50

Aveeno Protect SPF 50

Aveeno Protect SPF 50

Cildiniz hassas ise bu güneş kremi sizin için diğer birçok güneş kreminden daha iyi seçimdir. Çünkü içinde %20 çinko oksit içerir. Aynı zamanda cildi UV ışınlarından korurken rahatlatan yulaf özü içerir.

Banana Boat SunComfort SPF 30

Banana Boat SunComfort SPF 30
Banana Boat SunComfort SPF 30

Bu güneş kremi, sadece güneşli günlerde plajda veya havuzda kullanmak yerine günlük yüz nemlendiricisi olarak kullandığınızda en iyi sonucu verir. Elinize püskürtebilir. Ardından eksik noktalar hakkında endişelenmeden eşit bir kapatıcılık elde etmek için yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir ?
En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir ?

En iyi güneş kremini seçmek için pek çok faktör bulunmaktadır. Dikkate değer ilk şey, cilt tipiniz ve güneş koruyusu kullandığınızda neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmektir. Güneş koruyucusu nasıl düzgün bir şekilde uygulanır. Güneş koruyucularını gün boyu birkaç kez uygulamak için ne kadar zaman harcayacağınızı düşünmelisiniz. Son olarak, bütçenizin ne olduğunu ve belirli güneş kremi türlerini diğerlerinden daha sık kullanıp kullanmayacağınızı (örneğin: yüzdükten sonra) düşünmek önemlidir.

En iyi güneş kremi kullanacağınız olandır. Cilt tipiniz önemli değilse, ihtiyacınız olan şeye ve düzgün bir şekilde uygulanmasının ne kadar sürdüğüne bağlı olarak bir güneş koruyucu seçin. Kendiniz için maksimum koruma elde etmek için egzersiz yaptıktan veya yüzdükten sonra gün boyunca tekrar ihtiyacınız olması olasılığınızın olup olmadığını düşünmek de önemlidir. Son olarak, uygun fiyatlı ama yine de kaliteli bir şey bulabilmeniz için bütçenizin ne olduğunu düşünün.

En İyi Bebek Güneş Kremi Hangisidir?

15-29 güneş koruma faktörüne sahip güneş kremleri, bebekler için minimum koruma sağlar. Güneş koruma faktörü 30 olan güneş kremleri, bebekler için iyi bir koruma seviyesi sunar. Güneş koruma faktörü 30’dan yüksek olan güneş kremlerinin güneşten daha fazla koruma sağladığı gösterilmiştir. Aynı zamanda küçük çocuklarda kullanılması önerilmektedir.

Bir bebeğe güneş kremi sürerken, hareketsiz durmayacaklarını unutmayın. Daha yüksek SPF’li güneş kremlerinin cildin UV ışınlarını emmesi ve koruması daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mümkün olduğunca erken uygulamanız önerilmektedir. Çocuğunuzun doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında güneş gözlüğü veya şapka gibi koruyucu giysiler giymesi de yardımcı olabilmektedir.

Altı aylıktan küçük bebeklerin güneş kremini doğrudan ciltlerine sürmemeleri önerilmektedir. Bunun yerine onları gölgede tutun veya doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında bebeğinizi koruyucu giysilerle örtün.

Bebekler için en iyi güneş kremleri, 30-50 SPF faktörüne sahip olanlardır. Bunlar, parlak yaz güneşinde dışarıda geçirilen uzun süreler boyunca zararlı ultraviyole radyasyondan güçlü koruma sağlayan hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayacaktır. Çinko Oksit içeren güneş kremleri her iki ışın tipine karşı da iyi koruma sağlamaktadır. Ancak bazı hassas bebek ciltlerinde yağlı olabilmektedir. Bu nedenle ailede bilinen alerjiler varsa, satın almadan önce test edilmelidirler. PABA (para amino benzoik asit) içeren ürünlerden kaçınmayı unutmayın. Çünkü bu cilt tahrişlerine neden olabilmektedir. Hassas bebek cildi için uygun olmayacaktır.

En İyi Yüz Güneş Kremi Hangisidir?

En İyi Yüz Güneş Kremi Hangisidir ?
En İyi Yüz Güneş Kremi Hangisidir ?

Yüzünüz için en iyi güneş kremini bulmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır. İyi bir güneş koruyucu, cilt üzerinde rahat hissettiren bir losyon veya krem dokusuna sahip olacaktır. Ayrıca parlak olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda yağlı olmamalı 30 veya daha yüksekte bir SPF değerine sahip olmalıdır. İyi bir güneş kremi sadece yüz kısmını güneşten korumakla kalmamalı, bunun yanında cildinizi nemlendirmelidir. Koku, uçucu olan yağlar, boyalar ve alkol gibi hassas cilde zarar verip tahriş eden veya kurumasına sebep olacak sert maddeler içermemelidir.

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi
En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir: Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

Bu, güneş kremi satın almanın en kafa karıştırıcı kısımlarından biridir. Pek çok farklı türü var… normal, kimyasal, su geçirmez, ter geçirmez…

Ancak hangisini alacağınıza karar vermeden önce (güneşteyken en azından bir tür koruma kullanmanız önemli olduğundan) sizin ve aileniz için en iyi güneş koruyucu türü hakkında doktorunuzla konuşun.

Birçok dermatolog, hastalarının cildini daha sonraki yaşamlarında olası cilt kanserinden korumak istedikleri için yüksek SPF sayılarına (30 veya daha yüksek) sahip güneş kremi önermektedir.

Dermatologların düzenli güneş kremi önermelerinin bir başka nedeni de yaşlanmaya karşı koruma sağlamasıdır. Pek çok insan, güneş ışınlarının aslında yüzünüzde kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olduğunun farkında değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünyanın En Kirli 10 Şehri

Güneş kreminde kansere veya erken yaşlanmaya neden olan kimyasallardan endişe ediyorsanız, aktif bileşenler olarak çinko oksit veya titanyum dioksit içeren fiziksel güneş koruyucuları (kimyasal değil) arayın. Bunların cildiniz tarafından emilme olasılığı, kimyasal muadillerine göre daha düşüktür… Koyu renkli cilt tonlarıyla iyi uyum sağladıklarından bahsetmiyoruz bile! Başka bir seçenek de ColoreScience Translucent Powder Sun Protection SPF 30 gibi mineral bazlı bir toz olabilmektedir. Toz, bir şemsiyeye benzer şekilde çalışır. Tüm açık alanlara uygulandığında güneşin UV ışınlarını yansıtan bir bariyer oluşturur.

Tüm gün doğrudan güneş ışığına maruz kalamayacağınız için, yüksek SPF sayılarına (30 veya daha yüksek) sahip su geçirmez güneş koruyucu seçenekleri arayın. Bu şekilde, denizdeyseniz, kumsalda yüzüyorsanız veya aşırı sıcaktan dolayı dışarıda terliyorsanız, cildiniz hala korunacak ve rahat hissedeceksiniz!

Peki ya siz hangi güneş kremini tercih ediyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir