1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Düşük Tansiyon Nedir ? Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir ?

Düşük Tansiyon Nedir ? Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir ?
Düşük Tansiyon Nedir ?
0

Düşük Tansiyon Nedir ? Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir ?

Hareket ettiğinizde, oturup kalktığınızda başınızın sürekli dönmesinden ve sersemlik hissinin varlığından şikayetçiyseniz tansiyon sorunu yaşamanız mümkündür. Bu hastalığın pek çok nedeni olabilir ve bu sebepler çok fazla olabilir.

Bu hastalığın risk faktörleri de fazla olduğundan; kaynağının iyi bir şekilde belirlenmesi bazı zamanlarda hayat kurtarıcı olabilir.

Hastalığı sık sık yaşıyorsanız; yapacağınız en öncelikli davranış, doktorunuza başvurmanızdır.

Düşük Tansiyon Nedir ?
Düşük Tansiyon Nedir ?

Düşük Tansiyonun Belirtileri:

Önceden de bahsettiğimiz gibi tansiyon düşüklüğü hastalığının nedeni, baş dönmesi ve sersemleme sorunu haricinde, aşağıdaki sebeplerden de olabilir:

 • Bulanık görme sorunu
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Bayılma (senkopta denir)
 • Sersemlik ve baş dönmesi sorunsalları
 • Yorgunluk hissi
 • Hızlı bir şekilde nefes alıp verme problemi
 • Soğuk cilt, soğuk terleme
 • Miden bulantısı
 • Susuzluk
 • Depresyon

Düşük Tansiyonun Nedenleri:

Düşük tansiyon hastalığına sebep olacak birden fazla neden vardır. Bazılarına değinecek olursak:

Kalp Hastalığı: Kalp rahatsızlıkları da düşük tansiyon hastalığına sebebiyet verebilir. Buna neden olan sorunlardan birisi olarak düzenli çalışmayan kalp kapakçıklarıdır.

Gebelik: Hamilelik zamanında kadınların dolaşım sistemleri normalden çok olur ve düşük tansiyona sebebiyet verebilirler. Doğum gerçekleştikten sonra tansiyon dengelenir.

Susuzluk: Vücudumuzun çok ve aşırı miktarda su kaybetmesi ve susuz kalınması, tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Endokrin Sorunları: Trioid bezlerinin sağlık durumu tansiyonun yükselmesini ve azalmasını sağlayabilir. Ayrıca şeker hastalığı da düşük tansiyon sebeplerinden birisi olabilir.

Şiddetli Enfeksiyon: Sağlığınızı olumsuz ve ciddi manada etkileyen enfeksiyon hastalıkları, tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Ayrıca bazı alerjik rahatsızlıkların da tansiyonu düşürdüğü gerçektir.

Kan Kaybı: Ciddi miktarda kaybedelilen kan, tansiyonun hızla geriye doğğru gidip düşmesine kaynak olabilir.

Yetersiz Beslenme: Yetersiz ve dengesiz beslenme de düşük tansiyon sorununu doğurabilir. Buna sebep olarakta genellikle B12 vitamini ve folat gösterilir.

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir ?

Düşük tansiyon hastalığını ve belirtilerini engellemenizin en iyi ve öncelikli yolu doktorunuza başvurmanızdır. Doktorunuz gerekli muayene ve testler sonucunda sorunun kaynağını bulup, tedavisinin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir ?
Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir ?

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir ?

Hızlı ve aniden yaşadığınız tansiyon düşme sorunları için bazı pratik bilgiler:

Daha Fazla Su: Vücudun ihtiyacı oranında su içilmediğinde düşük tansiyon riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için düzenli su tüketmek çok doğru bir tercih olacaktır.

Tuz: Sodyum, düşen tansiyonunuzun yükselmesine yardımcı olur. Pek çok doktor ve alanında uzmanlaşmış kişiler, bu sorunu yaşayan insanlara sodyum içeren tuz tüketimini önerirler. Yine de yaşı geçmiş kişilerde soruna neden olabileceğinden, doktor tavsiyesiyle kullanılması daha elzemdir.

Stres: Bir anda yaşanan stres, üzüntü, depresyon, anlık psikolojik durumlar gibi hadiseler, tansiyonunuzun düşmesine neden olabilir. Bu durumlarda doktorunuza başvurmak da faydalı olabilir.

Sağlıklı Giyim: Giyim faktörü de düşük tansiyonu etkileyen nedenlerden biridir. Örneğin; sıkan çorap, sağlıksız ayak, sıkan elbiseler giymekte neden olabilmektedir. Bu tarz sorunlardan rahatlatıcı giyecekleri tercih etmek son derece doğru bir karar olacaktır.

Kahve: Çikolata ve kahve, düşen tansiyonunuzu toparlamanıza yardımcı olacaktır. Sürekli tansiyon düşmesi sorununu yaşıyorsanız; her gün bir bardak kahve size iyi gelecektir.

Tuzlu Su: Tuz içerisinde bulunan sodyum, kan basıncınızın yükselmesine destek olur. Bu şekilde düşük tansiyon seviyenizin normale dönmesine katkı verir.

Fesleğen: Magnezyum, potasyum, c vitamini ve pantotenik asit, düşük tansiyona iyi gelecek mineraller ve vitaminlerdir.

Üzüm: Üzüm, pek çok otorite tarafından kabul edilen hipotansiyon tedavisi için geleneksel bir yöntemdir. Gün içerisinde 30-40 üzüm veya kuru üzüm yemek, düşük tansiyonunuza oldukça iyi gelecektir. Ayrıca günde 3-4 adet badem ve bulunabilirse 10-15 adet kuş üzümü de, düşük tansiyonun doğal ilaçlarıdır.

Pancar Suyu: Pancar suyu; hem düşük, hem yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Ara sıra pancar suyu içmek; tansiyonuzu dengelemek açısından iyi bir seçenek olacaktır.

Meyan Kökü: Tansiyonu dengeleyici etkili alternatiflerden birisi de meyan köküdür.

Badem ve Süt: Geceleri uyumadan evvel, bir bardak suya 4-5 tane badem koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah bademleri alarak iyice öğütün ve sıcak sütünüzün içine katarak için. Yüksek ve düşük tansiyonu dengelemeye yardım eder.

Havuç Suyu: Bir bardak havuç suyuna bal katarak içmeniz, düşük tansiyonuzun yükselmesine fayda sağlayabilir.

Biberiye: Kan dolaşımının artmasını, sinir sistemini uyarıcı özelliklere sahip biberiye, düzenli olarak az bir şekilde tüketilirse; düşük tansiyonunuzun dengelenmesini sağlar.

Limon Suyu: Hem düşük, hem de yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan limon suyu; az oranda tuz ve şeker karıştırılarak içilirse, tansiyonunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir ?
Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir