1. Anasayfa
 2. Seyahat Bilgileri

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi
Karşınızda akıllara durgunluk verecek güzellikte olan, ayna tabanlı Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi. Adres mi ? Çin'den..
0

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi: Kütüphane severler için dünyada gezilecek 10 etkileyici ve harika kütüphaneyi sizler için derledik. Bazı insanların kütüphanelere özel ilgileri var. Evde veya dışarıda kitap okumaktan ziyade kütüphaneler de dolaşıp eskimiş sayfaların arasında yaşanmışlıkları düşünmek hoşlarına gidebiliyor olabilir, kimin hoşuna gitmez ki? Gezdiğiniz ülkelerde uğramanız dileğiyle..

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi:

Trinity College Kütüphanesi, İrlanda:

Trinity College Kütüphanesi
Trinity College Kütüphanesi, ihtişamlı görüntüsü ve sonsuzluğa uzanılıyormuş hissini tattıran büyüleyici mimarisiyle, yaşarken görülmesi gereken nadir kütüphanelerden..

İrlanda’nın sahip olduğu muhteşem kütüphane sizleri bir Harry Potter filminde gibi hissetirebilir. Kahverengi dekorlarıyla süslenmiş bu büyük kütüphane, sayısız kitaplara ev sahipliği yapıyor.

Iowa Eyaleti Hukuk Kütüphanesi, ABD:

Iowa Eyaleti Hukuk Kütüphanesi. Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi..
Iowa Eyaleti Hukuk Kütüphanesi her ne kadar beyaz merdivenleriyle meşhur olsada, fantastik mimarisi görenleri hayrete düşürecek kadar etkileyici..

Bu kütüphane beyaz merdivenleriyle ünlüdür. Yukarı doğru dönerek çıkan merdivenler farklı bir hava katıyor. Sayısız kitabın yuvası olan Iowa Eyaleti Hukuk Kütüphanesi, ABD’de yer alıyor.

Çin Milli Kütüphanesi, Çin:

Çin Milli Kütüphanesi. Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi..
Nüfusunu düşündüğünüzde bu kütüphanenin neden bu kadar heybetli olduğuyla ilgili fikir sahibi oluyorsunuz zaten..

Çin’in muhteşem kütüphanesi düzeniyle görenleri etkiliyor. Yukarıdan bakıldığında iç içe geçmiş matruşkalar gibi bir görünüm oluşturuyor.

Klementinum Kütüphanesi, Çek Cumhuriyeti:

Klementinum Kütüphanesi - Çek Cumhuriyeti
Barok mimarisinin harika sanatsal vurgularından esinlenen kütüphane, oldukça tarihi ve Çek Cumhuriyeti’nde..

Barok mimarisinin büyüleyici ihtişamından esintiler sunan kütüphane, dünya üzerindeki en iyi kütüphanelerden birisi olarak kabul edilmektedir. On binlerce kitaba ev sahipliği yapan Klemmentinum, süslemeleri ve detayları ile büyüleyici bir yerdir.

Portekiz Kraliyet Okuma Salonu, Brezilya:

Portekiz Kraliyet Okuma Salonu. Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi.
Turkuaz rengine çalan duvar renkleri ve büyüleyici ahşap dekoruyla ilgi uyandıran kütüphane, Portekiz’de..

Görkemli mavi duvarlarına dizilmiş on binlerce muhteşem kitap ve büyük aydınlatmanın altında kurulan çalışma masaları… Portekiz Kraliyet Okuma Salonu görkemliliği ve şıklığı ile göz büyülüyor.

Joanina Kütüphanesi, Portekiz:

Joanina Kütüphanesi
Portekiz’deki kütüphanelerin büyük kısmı barok tarzda. Bu kütüphane ise sizi içeri girerken kırmızı halıyla karşılıyor. Zaten görkemi de tam kırmızı halılara layık..

Kahverengi kütüphanenin altın varaklı muhteşem mobilyaları göz boyuyor. 18. yüzyıldan kalan kütüphane eski mimarisinden ve yapısından hâlâ bir şey kaybetmemiş

Bibliotheca Alexandrina, Mısır:

Bibliotheca Alexandrina - İskenderiye Kütüphanesi
Tarihi mistik hikayelere dayanan bir kütüphane Bibliotheca, nam-ı diğer adıyla İskenderiye Kütüphanesi. Yapım yılı 2002

Mısır’da yer alan Bibliotecha Alexandrina Kütüphanesi, yeni kütüphane olması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu muhteşem kütüphane 2002 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde dev büyüklükte bir de terası yer alıyor.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi, İstanbul:

Beyazıt Devlet Kütüphanesi
Beyazıt Devlet Kütüphanesi olmaz mı demeyin; çünkü onsuz olmaz. Tarihi kütüphane 137 yıllık..

Dünyanın en iyi kütüphanelerinden bahsedilirde Beyazıt Kütüphanesi unutulur mu ? 1884’te açılan kütüphanenin ilk adı Kütüphane-i Umum-i Osmani’dir. Beyazıt Kütüphanesi’nin yer aldığı bina ise 1506 yılında inşa edilmiştir. Dünyanın en göze hoş gelen kütüphanelerinden birisi kabul edilmektedir.
Konum için tıklayınız.

Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi, Çin:

Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi. Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi
Karşınızda akıllara durgunluk verecek güzellikte olan, ayna tabanlı Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi. Adres mi ? Çin’den..

Çin’in Zhen Yuan şehrinde bulunan bu kütüphanenin en ilginç yanı, zemininnin aynadan oluşması. Tavanın da bile kitapların yer aldığı kütüphanede yürürken, kendinizi kitaplarla dolu bir nehirden geçiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Vasconcelos Library, Meksika:

Vasconcelos Kütüphanesi - Megabiblioteca Library
Vasconcelos Kütüphanesi veya halk tarafından bilinen adıyla Megabiblioteca. Adresi biraz uzaklar ama fantastik bir ülke, Meksika..

Meksikalı sanatçıların heykellerinin eşlik ettiği kütüphane, 2006 yılında dizayn edilmiştir. Halk arasında kütüphane hakkında mega olarak bahsediliyor ve gerçekten çok büyük bir yerdir.

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi. Dünyanın En Etkileyici 10 Kütüphanesi

Türkiye’deki en eski kütüphaneler..

Ev taşımanın püf noktaları..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir