1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?

Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?
Terence Tao
0

Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?

Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir: Kimisi satranç ustası, kimisi doktor, kimisi matematik dehası veya bilim insanı. Onları özellikle diğer insanlardan ayıran en önemli faktörlerden birisi zekâları ve akılları. Günümüzde dünyanın en zeki ve akıllı insanları olarak kabul edilen on ismi sizler için derledik. Tabii listenin şuan da yaşayan insanlar üzerinden derlendiğini unutmayalım..

1 – Terence Tao:

Terence Tao. Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?
Terence Tao

Resmi olarak dünyadaki en akıllı insanı konumunda bulunuyor. Çin’de doğdu, ancak günümüzde Amerika’da çalışıyor ve yaşıyor. Matematik, fizik veya kombinasyon oyunları gibi bir çok çalışma alanıyla ilgileniyor. 24 yaşındayken Princeton’daki en genç profesör oldu. Tao bir “Bocher AnmaÖdülü”  bir “Salem Ödülü” ve daha birçok ödül kazandı. Ana hedefi, kendi becerilerini sürekli geliştirmek ve dünyanın her yerindeki en zeki kişi olarak yerini korumak.

2 – Christopher Hirata:

Christopher Hirata. Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?
Christopher Hirata

Yetenekleri çocukken tespit edildi. Şu anda NASA için çalışıyor ve araştırma alanı Mars’ı kolonize etme olasılığını araştırmak. Tahminlere dayanarak, IQ seviyesi 220’den fazla. Ayrıca California’da astrofizik öğretiyor. En sevdiği hobi matematiksel problemleri çözmek. Hirata’nın yeni teorileri tüm hesaplama sistemini değiştirdi.

3 – Kim Ung-Yong:

Kim Ung-Yong
Kim Ung-Yong

Çinli profesör, yeryüzündeki en akıllı üçüncü kişi olarak yerini alıyor. Aynı zamanda altı farklı dilde (örneğin İngilizce, Korece, Japonca ve Almanca) konuşan bir dil yeteneği var. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, o tüm dünyadaki en akıllı Asya insanıdır. Boş zamanlarında farklı hesaplama problemlerini çözmeyi seviyor.

4 – Dr. Evangelos Katsioulis:

Dr. Evangelos Katsioulis. Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?
Dr. Evangelos Katsioulis

Gerçek bir Yunan yetenek, tıp doktoru ve aynı zamanda bir psikiyatrist. IQ seviyesi 200’den az değildir. 2013’ten bu yana Dünya İstihbarat Ağı’nda çalıştı ve başarılarıyla adından söz ettirdi. Katsioulis’in birincil amacı, tüm dünyadaki yemekli ve hünerli Yunan öğrencilerini bulmak ve aynı zamanda desteklemektir.

5 – Christopher Langan:

Christopher Langan
Christopher Langan

Amerika’da doğdu ve IQ seviyesi 196 ve 212 arasında. Birçok dergiye göre, o ABD’nin en akıllı adamı. Zihinleri ile gerçek arasındaki ilişkiyi tanımlayan ünlü, “Bilimin Kavrayıcı-Teorik Model” fikri sadece Amerika’da değil, aynı zamanda tüm dünyada biliniyor.

6 – Rick Rosner:

Rick Rosner
Rick Rosner

IQ seviyesi, tamamen farklı şeyleri ele almasına rağmen, Mislav Predavec (7. Zeki Kişi)’ye benzerdir. Yıllarca bir barda kumarbaz olarak çalıştı ancak şu anda en iyi Amerikan televizyon yapımcılarından biridir. DirecTV’nin işbirliğiyle taşınabilir uydu TV icat ettiğinde ünlü ve popüler oldu.

7 – Mislav Predavec:

Mislav Predavec
Mislav Predavec

Hırvatistan’da yaşıyor. Resmi olarak dünyanın en akıllı 7. kişi sıralamasına yerleşti. GenerIQ Topluluğu‘nu kurdu ve aynı zamanda karlı bir ticaret şirketi var. Bunun yanında Mislav, Zagrep Üniversitesi’nde matematik öğretiyor. Zeka ve IQ seviyesinin 195 civarında olduğu tahmin ediliyor. Şu anda Zagreb’de ailesiyle birlikte yaşıyor.

8 – Marilyn vos Savant:

Marilyn vos Savant
Marilyn vos Savant

1946’da doğdu ve Guinness Rekorlar Kitabı’nda “en yüksek kadın IQ seviyesine sahip olma” pozisyonunu sürdürdü. Özellikle resmi olarak, o dünyanın en akıllı kadını. Şu ana kadar 225’den fazla IQ testini doldurmuş ve muhteşem bir performans göstermiştir. Aynı zamanda Popüler Geçit Dergisi’nin ünlü ve tanınan bir köşe yazarıdır. Marilyn; bulmacalar veya sınavlar gibi mantıksal oyunlarda da mükemmel olduğunu kanıtlamıştır.

9 – Philip Emeagwali:

Philip Emeagwali
Philip Emeagwali

Nijerya’da doğdu, aynı zamanda mühendislik bilimcisi ve matematikçi olarak dereceleri vardır. Testlere göre IQ seviyesi 190 civarındadır. Ayrıca 1989’da Gordon Bell Ödülü’nü kazandı. Büyük bir yenilik olan ve petrol alanlarını tanımlamaya yardımcı olan süper bilgisayarın geliştirilmesine de ciddi katkılar vermiştir.

10 – Garry Kasparov:

Garry Kasparov. Dünyadaki En Zeki ve En Akıllı 10 Kişi Kimdir ?
Garry Kasparov

Çok uzun zamandır satranç ve mantıksal oyunlar alanında ustalaşmıştır. Saniyede en az üç milyon hamle yapabilen bir bilgisayara karşı satranç oynayarak dünyayı şaşkına çevirmiştir. İlk başarısını 22 yaşındayken diğer satranç ustası Anatoly Karpov’ı yenerek gerçekleştirmiştir. Kasparov Rusya’da doğdu ve hâlâ orada yaşamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir