1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi ? Çoban Mustafa Paşa Kimdir ?

Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi ? Çoban Mustafa Paşa Kimdir ?
Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi
0

Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi ?

Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi: Mimar Sinan‘ın eserlerinden birisi olan bu Cami Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yer almaktadır. Özellikle Gebze’nin hakim bir tepesine inşaa edilmiş olan bu eser Yavuz Sultan Selim‘in damadı olan Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Aynı zamanda bu bilgi caminin kapısında bulunan yazıtta yer almaktadır. Bunun yanında 1523 yılında inşaa edilen cami şimdilerde şehrin merkezinde; betonarme binaların ve metal yığınlarının arasında kaybolup gitmektedir. Çoban Mustafa Paşa Camiinin külliyesin de cami, türbe, güneş saati, imaret, tabhane, kervansaray şadırvan, misafirhane, medrese, tekke, semehane ve kütüphane bulunmaktadır. Caminin dışında kalan hamam ve hanların halkın işletmesine özen verilmiştir. Son yıllarda Gebze Belediyesi’nin çevre düzenlemesi ile Mustafa Paşa Camii bölgede daha belirgin hale gelmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi
Çoban Mustafa Paşa Camii Tarihi

Çoban Mustafa Paşa Kimdir?

Bosna‘da Çoban olan Mustafa Paşa, Yavuz Sultan Selim Han ile Mısır seferine katılmıştır. Sefer sonrası Piri Mehmet Paşa’nın koruması olan Mustafa Paşa, devlet kademesinde çeşitli görevlerde hizmetler vermiştir. En son Divanı Hümayun’un 2. Veziri olmuştur. Vezirlik vazifesini hakkı ile yerine getirmeye çalışan Mustafa paşa savaşlarda da aktif rol almıştır. 1521 yılında Sultan Süleyman orduları ile Belgrad seferine ardından da Rodos seferine Serdar olarak katılmıştır. Başarılarını gören Kanuni, güven duyduğu Mustafa Paşayı Mısır’a vali olarak atanmıştır. Mısır o zamanlar karışık olduğundan sık sık isyanlar baş göstermekte idi. Mustafa Paşa bu 6 aylık görevinde bir isyanı başarılı şekilde bastırmıştır. Daha sonrasında İstanbul’daki Vezirlik görevine geri atanmıştır. Bunun yanında hayatının son yıllarını Gebze’de çeşitli hayır kurumları medreseler, aşevleri, külliyeler yaptırarak geçiren Paşa; vefatından sonra Çoban Mustafa Paşa Camii’nin külliyesinin yer alan türbeye defnedilmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Camii Ulaşım:

Adres: Hacıhalil Mahallesi 1222/2. Sokak No : 3 41400 Gebze/Kocaeli

Konum için tıkla: Çoban Mustafa Paşa Camii Konumu

İstanbul’dan gelenler Gebze Tem Batı çıkışından ayrıldıktan sonra Merkez tabelalarını takip ederek Camiye ulaşabilirler.

 • İstanbul’dan 80 km mesafede (50 dakika)
 • İzmit’ten 60 km mesafede (40 dakika)
 • Sakarya’dan 100 km mesafede (1 saat)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir