1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir?

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir?
Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir ?
0

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir?

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir: Bitki kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi farklı kısımları olan canlı bir organizmadır. Bunlar arasında, çiçek güzelliği ve kokusundan dolayı bir bitkinin en çekici kısmıdır. Çiçekler doğayı renkli ve hoş kılar. Süslemeler, kültürümüzü sembolize etmek, duygular vb. Gibi çeşitli amaçlar için kullanıyoruz. Ayrıca çiçek bir bitkinin üreme birimidir.

Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir ?
Çiçeğin Kısımları ve Görevleri Nelerdir ?

Çiçeğin Bölümleri:

Çiçek bitkilerde önemli bir işlev görür. Üreme kısmı olarak, bir bitki türünün üreme adı verilen süreçle devam etmesini sağlar . Çiçekler sadece üremenin bir parçası değil aynı zamanda diğer canlılar için bir besin kaynağıdır. Zengin bir nektar kaynağıdır.

Çiçekler tamamlanmış veya eksik olabilir. Komple çiçek şunlardan oluşur:

Yaprakları: Arıları, böcekleri ve kuşları kendine çeken parlak renkli kısımdır. Yaprakların rengi bitkiden bitkiye değişir; bazıları açık, bazıları soluk renklidir. Böylece, yaprakları bir çiçekten diğerinden ayırmamıza yardımcı olur.

Sepals: Sepals, yükselen tomurcukları korumak için yaprakların altındaki yeşil renkli kısımdır . Bazı çiçekler yaprakları sepals ile kaynaşmışdır ancak bazılarının yaprakları sepals ile kaynaşmamıştır.

Ercik: Bu erkek üreme organıdır ve iki kısımdan oluşur: genellikle sarı olan anter ve filament. Anter, polen üreten ve depolayan, kesecik ise anteni destekleyen bir kesedir.

Pistil: Bu çiçeklerin en iç kısmıdır. Özellikle bir çiçeğin dişi üreme organı topluca pistil olarak bilinen stigma, stil ve yumurtalık olmak üzere üç bölümden oluşur. Stigma en üst kısmıdır; aynı zamanda stigmayı yumurtalığa bağlayan uzun tüp şeklidir. Yumurtalıkta çok sayıda yumurta vardır. Tohum oluşumunun gerçekleştiği bitkinin bir parçasıdır .

Çiçeğin Bölümleri
Çiçeğin Bölümleri

Bazı bitkilerde, sepals, yaprakları, stamen ve pistil sayısı değişebilmektedir. Aynı zamanda tüm bu parçalar tüm bitkilerde bulunmayabilir. Özellikle buna dayanarak, çiçeğin tamamlanmış mı yoksa eksik mi olduğuna karar verebiliriz. Mevcut parçalara bağlı olarak çiçekler ya erkek ya da kadın ya da her ikisidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir