1. Anasayfa
 2. Seyahat Bilgileri

Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri

Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri
Brezilya İzin Süreleri
0

Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri:

Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri: Günlük yaşantınızda, çalışmanızdan arta kalan zamanda hem dinlenip, aynı zamanda ailenize vakit ayırmamız gerekebiliyor. Tabi yaşam size farklı sorunlar ile geri dönmediği takdirde. Örneğin; hastalık, doğum, sınavlar veya tatil gibi iş hayatınızı etkileyecek durumlar oluşabilir. Bu gibi vaziyetlerde “patronunuz size nasıl ve ne kadar destek oluyor?” Soruyu daha fazla açacak olursak “Ülkeniz size ve çalışmakta olanlara ne gibi avantajlar sunuyor“… Örnek verecek olursak, fırsatlar ülkesi olarak bilinmekte olan ABD’de çalışanları için ücretli izin veya tatil izni gibi seçenekler yok. Üstelik birçok Avrupa ülkesi ücretli izin ve tatil konusunda özellikle bayanlara cezbedici haklar sunmuşken… Reuters’e göre ABD, Papua Yeni Gine ve Svaziland ücretli izin kullandırmayan ülkeler arasında yer alıyor.

Hazırladığımız makale de tatil, doğum izni, ölüm izni, ücretli izin ve sosyal alanda ki özel izinler bakımından istatistiksel olarak çalışılabilecek en iyi ülkeleri sıraladık.

Dünyadaki Çalışma Süreleri ve İzin Şartları:

1 – Almanya

Almanya İzin Süreleri. Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri..
Almanya İzin Süreleri

Yapılan araştırmalara göre vatandaşlarını haftada 27.8 saat çalıştıran Almanya en iyi standarda sahip ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Siz, “ne kadar az çalışırsak hayat standardımız o kadar düşük olur“, düşüncesinde olsanız da, Almanya; AB ülkeleri arasında ekonomisi en güçlü ülkeler arasında yer aldığından, vatandaşları işten artan zamanları sosyal olarak iyi değerlendirmekteler.

2 -Bulgaristan

Bulgaristan İzin Süreleri
Bulgaristan İzin Süreleri

Özellikle çalışan annelerin işini kolaylaştıracak sosyal haklara sahip Bulgaristan, doğumdan 45 gün öncesine kadar doğum izni ve maaş vermektedir. Doğumdan sonra ise anneler 410 gün ücretli izin alabiliyorlar. Anne isterlerse minimum maaşlarını alıp 2. Senelerini de izinli geçirebilmektedirler. Dahası 2. Senede bebeğin babası, nenesi veya dedesi, anne yerine bu haktan faydalanabilir.

3 – Brezilya

Brezilya İzin Süreleri
Brezilya İzin Süreleri

Ekonomik açıdan çok iyi durumda olmasa da dünya üzerinde en çok ücretli izin olanağı sağlayan ülke Brezilya’dır. Bu ülke de tam zamanlı çalışan vatandaşlar 30 gün zorunlu ücretli izine ek olarak, 11 gün hafta tatili izni kullanarak, toplamda 41 gün tatil yapabiliyorlar.

4 – Fransa

Fransa İzin Süreleri
Fransa İzin Süreleri

Araştırmalara göre Fransa vatandaşları, diğer AB ülkeleri vatandaşlarına nazaran her yıl 200 saat daha az çalışıyorlar. Üstelik Brezilya’da ki yıllık 41 günlük zorunlu ücretli izin hakkı Fransızlara da tanınmış durumda.

5 – Finlandiya

Finlandiya İzin Süreleri. Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri..
Finlandiya İzin Süreleri

Brezilya ve Fransa’da bulunan 41 günlük zorunlu ücretli izin hakkı Finlandiya vatandaşlarına da tanınmıştır. Üstelik bu ülkede 50 saatten fazla çalışan işçi sayısı %0,4’ü geçmiyor. Buda iş/sosyal yaşam arasındaki dengenin güzel bir örneği.

Finlandiya Gezi Rehberi

6 – Hollanda

Hollanda İzin Süreleri
Hollanda İzin Süreleri

Tarım ve hayvancılık bakımından AB ülkeleri arasında iyi yer tutan Hollanda vatandaşları, yıllık bazda en fazla 1378 saat çalışıyorlar. Haftalık olarak 27,6 saate tekabül eden bu istatistik, Almanya’nın biraz altında yer almalarını sağlıyor. Ayrıca Hollanda vatandaşları kesintisiz 28 günlük zorunlu ücretli izin kullanabiliyorlar. Doğum yapan anneler ise maaşlarının tamamını alabilecekleri 26 haftalık bir izne çıkabiliyorlar.

7 – Norveç

Norveç İzin Süreleri
Norveç İzin Süreleri

Norveç’te zorunlu ücretli izin 35 gün olarak belirlenmiştir. Ayrıca doğum yapacak anneler için devrim niteliğinde kararlar alınmıştır. Ebeveynler maaşlarından kesinti yapılmadan 47 haftalık izne çıkabiliyor. İsterlerse maaşlarının %80‘ini alarak bu izni 57 haftaya çıkarabilirler. İznin 9 haftası anneye 12 haftası ise babaya ayrılmıştır. Geri kalan ücretli izin ebeveynler arasında pay edilebilmektedir.

8 – Danimarka

Danimarka İzin Süreleri.. Çalışmaya Uygun En İyi Ülkeler Hangileri..
Danimarka İzin Süreleri

Yapılan araştırmalara göre İş/Sosyal Yaşam dengesi açısından Danimarka dünya lideri konumunda. Bunun nedeni ise Danimarka’da çalışanların 34 gün zorunlu ücretli izin hakkı olmasının yanı sıra; çalışan annelere 52 haftadan oluşan doğum izni hakkı verilmesidir. Diğer ayrıntı ise, 50 saatten fazla çalışanların oranı %0,4‘ü geçmiyor. Ayrıca Danimarka vatandaşları, haftada 16 saatlik dilimi kişisel bakımlarına ayırıyor.

Danimarka Gezi Rehberi

9 – Litvanya

Litvanya İzin Süreleri
Litvanya İzin Süreleri

Litvanya devleti çalışanlara sağladığı imkânlar bakımından parmak ile gösterilecek bir ülke konumundadır. Çalışanlar aynı Brezilyalılar gibi yılda 41 gün zorunlu ücretli izin kullanma hakkına sahip. Ayrıca doğum yapan anneler maaşlarının %100‘ünü alarak 1 yıllık izin kullanabiliyorlar. 2 yıl izin kullanmak isteyen anneler; 1. yıl maaşlarının %70‘ini, 2. yıl maaşlarının %40‘ını alarak toplam 2 yıl ücretli izin yapabiliyorlar.

10 – İsveç

İsveç İzin Süreleri
İsveç İzin Süreleri

İsveç çalışan doğum yapan annelere 480 günlük bir doğum izni hakkı sunmaktadır. Bu iznin 60 günlük kısmı babalar için ayrılmıştır. Ayrıca çalışan anne, bu iznin 480 günlük izinden sonraki 16 haftalık bölümünü istediği gibi kullanabilmektedir. İsveç, aynı zamanda çalışanlara zorunlu ve ücretli izin olarak kullanabilecekleri 36 günlük bir izin hakkı da tanımıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir