1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu Hangisi ?

Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu Hangisi ?
Sırtüstü Uyku Sağlık Mı ?
0

Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu Hangisi ?

Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu Hangisi: Yaşamınız boyunca iyi bir gece uykusundan daha iyi çok fazla bir şey yoktur. İmkan dahilinde 7-8 saatlik bir uyku vücudumuza yeterli olacaktır diye düşünebilirsiniz. Lakin en az uyku zamanınız kadar önemli bir gerçek daha var, uyku pozisyonunuz! Çoğumuz yatağa yatınca uyku için en doğru pozisyonun ne olduğunu bilmemekteyiz. En uygun pozisyonu bulana kadar da yatakta bir sağa bir sola kıvrılarak vücudumuzla bitmek bilmez bir mücadeleye tutuşuyoruz. Bilimin bu konuda ne dediğini incelemeden önce şunu hatırlatmakta fayda var, eğer sabah kalktığınızda beliniz ve boynunuz ağrıyorsa uyku pozisyonunuz kesinlikle yanlış.

Hangi pozisyon en sağlıklısı?

Uyku uzmanlarının genel kanısı, sırtüstü uyumanın en iyi konum olduğu yönünde. Aslına bakarsak bu nötr bir pozisyondur. Gün boyu yaşadığınız yorgunluğu, ağrılarınızı giderebilmek için en uygun pozisyon. Başınız göğsünüzden daha yüksekte olacağı için omurga şekline ve midenin duruşuna zarar vermez.

Yapılan araştırmalar insanların sadece %8’inin bu pozisyonda uyuduğunu göstermekte. Diğer pozisyonlar ise genelde bazı istenmeyen yan etkilere yol açmaya meyillidir, örneğin sağ tarafa dönük uyumanın mideye pek iyi gelmediği de söylenir.

İzafiyet Ne Demek ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Genel Görelilik Kuramı Nedir? İzafiyet Ne Demek?

Peki en kötü uyku pozisyonu?

Yüzüstü Uyku Sağlık Mı ? Bilime Göre En İyi Uyku Pozisyonu Hangisi..
Yüzüstü Uyku Sağlık Mı ?

Uzmanlar mide uykusu olarak adlandırıyor, biz halk tabiriyle yüzüstü diyelim. Bu uyku şekli tüm vücuda baskı uyguladığı için eklemlerde ağrıya sebep olabilmektedir. Uzmanların raporları yaklaşık %7 lik popülasyonun bu şekilde uyuduğunu gösteriyor.

En iyi yatak seçimi nasıl yapılır ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir