1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Beyaz Çayın Faydaları ? Beyaz Çay Nedir ?

Beyaz Çayın Faydaları ? Beyaz Çay Nedir ?
Beyaz çayın kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği, bazı araştırmalar sonucu belirlenmiştir..
0

Beyaz Çayın Faydaları:

Beyaz Çayın Faydaları: Beyaz çay, Camellia sinensis olarak bilinen çaygiller familyasındandır.

Yaprakları ve tomurcukları tamamen açılmadan önce, üzerleri ince beyaz tüylerle kaplandığında toplanmaktadır. Zaten ismini de burada almıştır.

Beyaz çaydan bir görünüm. Beyaz Çayın Faydaları..
Beyaz çaydan bir görünüm

Yeşil çay da siyah çay gibi Camellia sinensis bitkisindendir. Farklı işleme yöntemleri onlara benzersiz tat ve aromalarını verir.

Beyaz çay, çok bilinen üç çay içerisinde; yeşil, siyah ve beyaz, en az işlenenidir. Bu nedenle yüksek miktarda antioksidan bulundurmaktadır.

Bu etkenleri barındırması beyaz çayı birçok sağlığa yararlı unsurlarla ilişkilendirmiştir. Örneğin, kalp hastalığı riskini azaltmaya, cilt yaşlanmasına karşı mücadele etmeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olmak gibi..

Gelelim beyaz çayın dokuz etkileyici faydasına:

1. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Beyaz çay, antioksidanlar açısından zengindir..
Beyaz çay, antioksidanlar açısından zengindir..

Bilindiği üzere beyaz çay içerisinde çok sayıda polifenol bulundurmaktadır. Bu polifenoller vücutta antioksidan görevi gören moleküllerdir. Yani bu antioksidanlar, hücrelere serbest radikallerin verdiği zararı engellerler.

Bu radikaller; zayıf bağışıklık sistemi, yaşlanma ve bir çok nedenin de habercisidir. Beyaz çay, bu serbest radikallerle savaşmak için en etkili çay türüdür.

Aynı zamanda yapılan bir testle, beyaz çay tozunun insan cilt hücrelerindeki serbest radikallerden kaynaklı iltihaplanmayı engellediği de gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar umut vermiş olsa da, beyaz çay ile ilgili daha fazla araştırmaya gerek olduğu da bir gerçektir.

2. Beyaz Çay Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir:

Kalp hastalığı ölümleri, çeşitli faktörlerle ilişkilendirilen kronik iltihaplanmayla ciddi şekilde bağlantılıdır. Bunlar arasında diyet, egzersiz, sigara gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da bulunmaktadır.

Beyaz çayda bulunan polifenollerin, çeşitli kalp hastalığı rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı oldukları gözlemlenmiştir. Yine bu araştırmalar sonucunda polifenollerin kan damarlarını gevşetmeye, bağışıklığı arttırmaya yardımcı olabilecekleri bulunmuştur.

Beyaz Çay Kalp Rahatsızlıklarına İyi Gelir. Beyaz Çay Nedir ?
Beyaz çayın kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği, bazı araştırmalar sonucu belirlenmiştir..

Bazı bilim adamları, günde üç bardak veya daha fazla beyaz çay içenlerin kalp hastalığı riskinin %23 daha düşük olduğunu belirtmişlerdir. Bu çalışmalar her ne kadar beyaz çayın kalp hastalıklarına karşı koruyucu açıdan etkili olduğunu söylese de, sağlıklı yaşam için düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve bol bol dinlemek gibi alışkanlıkları da hayat standartımız haline getirmeyi unutmamalıyız.

3.  Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir:

Beyaz çay, kilo vermenize yardımcı olabilir. Beyaz çayın faydaları..
Beyaz çay, kilo vermenize yardımcı olabilir..

Yeşil çay “kilo verme sorunu” dendiğinde ilk akla gelen çaylardandır. Aynı zamanda beyaz çay da yağ yakma konusunda oldukça başarılı çaylardan birisi olarak gösterilmektedir. Her iki çay da, içinde önemli bir bileşik olan epigallocatechin gallate (EGCG) gibi benzer seviyelerde kafein ve kateşin içerir.

Bir test çalışmasında, beyaz çay ekstraktının yağ parçalanmasını teşvik ettiği ve yeni yağ hücrelerinin oluşmasını önlediği bulunmuştur. Yine araştırmalar, bir inceleme sonucunda beyaz çayın metabolizmanızı fazladan %4-5 oranında artırdığını söylemektedir. Bu, günde fazladan 70-100 kaloriyi yakmanız anlamına gelmektedir.

Beyaz çay popüler olmadığı için, beyaz çay tüketmenin kilo verme etkileri üzerine çok fazla araştırma yoktur.

4. Dişlerinizi Bakterilerden Korumaya Yardımcı Olur:

Beyaz çay, dişlerinizi bakterilerden korumaya yardımcı olur..
Beyaz çay, dişlerinizi bakterilerden korumaya yardımcı olur..

Bu çayın faydaları saymakla bitme, özellikle beyaz çay, dişler için harika bir florür, kateşin ve tanen kaynağıdır. Bu molekül kombinasyonu, bakteri ve şekerle savaşarak dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Florür, şekerle veya çeşitli nedenlerle oluşan bakterilerin asit saldırılarına karşı, dişleri daha dirençli hale getirir.

Kateşinler, beyaz çayda bol miktarda bulunan bitki antioksidanlarıdır. Plak bakterilerinin büyümesini engelledikleri, pek çok çalışmayla ispatlanmıştır.

Tanenlerin de, beyaz çaydaki başka bir polifenol türü olduğunu söylemekte fayda var. Bu türlerin, özellikle kateşinlerde olduğu gibi plak oluşturan bakterileri engellediği pek çok kaynakta geçmektedir.

5. Kanserle Savaşacak Bileşiklere Sahiptir:

Bazı test çalışmaları, aynı zamanda beyaz çayın antikanser etkileri olabileceğini ispatlamıştır. Beyaz çay ekstresi, çeşitli akciğer kanseri türlerindeki hücrelerin ölümünü tetiklediğini göstermiştir.

Beyaz Çayın Etkileyici 9 Faydası
Beyaz Çayın Faydaları ? 9 Etkileyici Yararı

Araştırmalar, beyaz çay ekstresinin kolon kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve yayılmalarını engellediğini keşfetti. Beyaz çay ekstraktındaki antiokdisanlar, normal hücreleri zararlı moleküllerin verdiği zararlardan da korumuştur.

6.  Beyaz Çay İnsülin Direnci Riskini Düşürebilir:

Beyaz Çay İnsülin Direnci Riskini Düşürebilir
Beyaz Çay İnsülin Direnci Riskini Düşürebilir.

İnsülin inanılmaz derecede önemli bir hormondur. Besinlerin kan dolaşımından sonra kullanılmak ve depolanmak üzere hücrelere taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte, yüksek şeker tüketimi gibi çeşitli faktörlerin bir sonucu olarak, bazı insanlar insüline yanıt vermeyi bırakmaktadırlar. Buna insülin direnci denir. Ne yazik ki, insülin direnci çok yaygındır ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve metabolik sendrom gibi birçok kronik sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

İlginç bir şekilde, bazı araştırmalar beyaz çaydaki polifenollerin insülin direnci riskinizi azaltabileceğini bulmuştur. Kaynak: Bakınız

Yine hayvanlar üzerinde yapılan farklı bir çalışma ise, beyaz çayda bulunan EGCG ve diğer polifenollerin insülinin etkilerini artırabileceğini ve yüksek kan şekeri seviyelerini önleyebileceğini ispatlamıştır. Bazı bilim adamları ise, 1.100’den fazla kişiyle yapılan 17 çalışmanın analizinde, polifenoller gibi çayların içindeki moleküllerin kan şekeri ve insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü açıklamışlardır.

7. Beyaz Çaydaki Bileşikler Osteoporoza (Kemik Erimesine) Karşı Koruyabilir:

Beyaz çaydaki bileşikler osteoporoza (kemik erimesine) karşı koruyabilir..
Beyaz çaydaki bileşikler osteoporoza (kemik erimesine) karşı koruyabilir..

Osteoporoz, kemik erimesi durumudur, hatta pek çok yapılan çalışma, serbest radikallerin ve kronik inflamasyonun osteoporozu hızlandırabileceğini göstermiştir. Beyaz çayda bulunan kateşinlerin riski arttıran bu faktörlerle savaştığı ve bu hızı yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

8. Beyaz Çay Cilt Yaşlanmasına Karşı Mücadeleye Yardımcı Olabilir:

Beyaz Çayın Faydaları ? Beyaz çay, cilt yaşlanmasına karşı mücadeleye yardımcı olmaktadır..
Beyaz çay, cilt yaşlanmasına karşı mücadeleye yardımcı olmaktadır..

Cilt yaşlanması iki ana şekilde gerçekleşir; iç yaşlanma ve dış yaşlanma.

Dış yaşlanma, çevresel faktörler cilde zarar verdiğinde ve yaşlanmayı teşvik ettiğinde ortaya çıkmakta. Örneğin, güneşin UV ışınları iltihaplanma yoluyla zamanla cilde zarar vermektedir.

İç yaşlanma aynı zamanda doğal yaşlanma olarak da bilinmektedir. Serbest radikaller ve belirli enzimler gibi vücudunuzdaki çeşitli faktörlerin neden olduğu hasardan kaynaklanmaktadır.

Beyaz çaydaki bileşikler cildinizi hem iç hem de dış yaşlanmanın etkilerinden korumaya yardımcı olmaktadır.

Bir çalışmada bilim adamları, cilde beyaz çay özü uygulamanın, özellikle güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunmaya yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir.

Birçok çalışma da, beyaz çayda bulunan polifenollerin, cildin sıkı ve diri kalmasına yardımcı olan lif ağına zarar verebilecek birkaç hücresel bileşeni baskılayabildiği görülmüştür.

9. Parkinson ve Alzheimer Hastalıklarına Karşı Korunmaya Yardımcı Olmaktadır:

Polifenol EGCG gibi beyaz çaydaki bileşikler, Parkinson ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Testler de ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da, EGCG’nin serbest radikalleri baskılayabildiğini, özellikle iltihabı azaltabildiğini ve her iki hastalık için diğer risk faktörlerini minimuma indirgediği gözlemlenmiştir.

Bazı araştırmalar ise, 5.600’den fazla kişiyle yapılan testte, çay içenlerin çay içmeyenlere göre % 15 daha düşük Parkinson hastalığı riskine sahip olduğunu göstermiştir. Kaynak: Bakınız

Beyaz Çayın Hazırlanışı:

Beyaz çay demleme talimatı
Çayı demlerken, aromatik özelliklerini kaybetmemesi için kaynar suda demlemeyiniz..

Beyaz çay sadece sağlıklı olmasının yanı sıra,  aynı zamanda hazırlaması da çok kolay bir bitkidir.

Bir demliğe beyaz çayı ekleyin ve çay yapraklarının üzerine sıcak (kaynar değil) su dökün. Beş ila sekiz dakika arası demledikten sonra süzün ve çayı servis edin.

İdeal olarak, su 170–185 ° F (75–85 ° C) sıcaklıklarında olmalıdır. Çünkü kaynar suda, beyaz çayın narin aromasının bozulma ihtimali oldukça yüksektir. Kolay çözüm olarak suyu kaynattıktan sonra, 2-3 dakika bekledikten sonra ilave etmenizi öneririz.

Beyaz çayın hafif ama ferahlatıcı bir tadı vardır. Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketebilirsiniz, son olarak eğer demlediğiniz çayın sertliğinden memnun kalmazsanız; daha fazla kuru yaprak ekleyerek demleyebilirsiniz.

Beyaz çay yapraklarını çeşitli aktarlardan veya bazı marketlerden satın alabilirsiniz. Bununla birlikte alternatif olarak, çeşitli marketlerden hazır poşet beyaz çay satın alabilirsiniz. Bu poşetler iki ila üç dakika sıcak suda bekletildikten sonra tüketilmelidir. Beyaz çay satın almak için: Satın al

Beyaz Çayın Faydaları ? Neye İyi Geliyor ?

Kaynakça: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir