1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Astrofizik Hangi Konuları İnceler?

Astrofizik Hangi Konuları İnceler?
0

Astrofizik

Astrofizik Nedir? Hangi Konuları İnceler?

Kelime Kökeni

Astrofizik Hangi Konuları İnceler: Astrofizik terimi, Antik Yunancada ”yıldız” anlamına gelen ”astro” ve ”doğal şeylerin bilimi” anlamını taşıyan ”physika” kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. Astrofizik, kimya ve fizik bilimlerini birleştirerek, gök cisimlerine yönelik çok yönlü bir bakış geliştiren, bu cisimlerin kökenlerini, fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyen, Astronomi biliminin dallarından birisidir.

Astrofiziğin Çalışma Alanı

Astrofiziğin Çalışma Alanı?
Astrofizik Hangi Konuları İnceler, Astrofiziğin Çalışma Alanı?

İçinde bulunduğumuz gezegende olduğu gibi, uzay boşluğunda da, sürekli gelişmeler yaşanır. Bir şeyler doğar ve bir şeyler yok olur. Çok güçlü teleskoplarla uzay cisimlerini inceleyen bilim insanları, çıplak gözle göremediğimiz, hatta ulaşmamızın dahi mümkün olmadığı uzay boşluğunun derin noktalarına, hem ellerindeki yüksek teknoloji içeren aletler, hem de matematiksel hesaplamalarla ulaşırlar.

Bir gök cisminin fiziksel görünümünü görüntülemek, bunun yanında, geçirdiği evreleri, kimyasal özelliklerini, üzerinde barınması muhtemel organik ve inorganik formları incelemek, astrofizik biliminin çalışma alanı içine girer. Bugün hâlâ aydınlatılamayan çok sayıda noktası bulunan ve yeni bilgiler edindikçe, bugüne kadar edinilen bilgilerin ne kadar yetersiz olduğunu gösteren evrenin gizemlerini çözmek, insanlığın en eski uğraşlarından birisi olmuştur.

Bizim yaşadığımız gezegenin dışında gerçekleşen sayısız olayı, oluşan yeni cisimleri, gelişen süreçleri, bunların bize doğrudan veya dolaylı etkilerini inceleyen astrofizik, bir yandan insan merakının tatmin edilmesi açısından bize yarar sağlarken, diğer taraftan da, bilim insanlarını birden fazla pozitif bilim dalını kullanmak durumunda bırakarak, farklı bilimlerin gelişmelerini, var olan bilim dallarının birbirlerine olan etkilerini gözlemleme imkanı veriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Uçak Nedir?

Uçak Nedir?

Tarihsel Gelişimi

Göğe baktıklarında, bazı cisimlerin hareket ettiğini gören Yunan filozofları, bunlara ”planetes” yani ”gezginler” adını verdiler. Bugün bizim Türkçede ”gezegen” olarak kullandığımız kelime de buradan gelir. Bilimsel bilginin peşinde koşan arayış, çıplak gözlerle göğe bakarak başladı. Devasa teleskoplarla, ulaşmamızın şimdilik mümkün olmadığı cisimlerin görünüşlerini, aynı zamanda hareketlerini ve yapılarını inceleme imkanını sağlayacak seviyeye kadar geldi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir