Sağlık Bilgileri

Terlemenin Vücuda Faydaları Nelerdir ?

Terlemenin Vücuda Faydaları

Vücudumuz kendi ısısını dengede tutmak için deri altında bulunan ter bezleri vasıtasıyla bir sıvı üretiyor. Bu sıvının dışa vurmasına terleme diyoruz. İçinde mineral, yağ, su, tuz ve üre bulunuyor. Genellikle kötü koku ve ıslaklık hissi sebebiyle bir çoğumuzun sevmediği bir durumdur bu. Ancak hareket halinde terlemek kilo kaybı ile beraber bir çok hastalığın önüne geçmeye sebebiyet veriyor. Yalnız burada ki terleme hareketsizlikten kaynaklanan bir terleme değil. Eğer durduk yerde terlemek söz konusuysa mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Yaş aldıkça azalan ama ömür boyu süreklilik gösteren terlemenin vücuda faydaları ise şöyle;

Terlemenin Vücuda Faydaları

Terlemenin Vücuda Faydaları Nelerdir ?

  • Spor yapmanın faydalarını hepimiz biliyoruz. Spor yaparken terlemek de vücuttaki toksinleri atmamıza ve birçok hastalığın uzaklaşmasına sebebiyet veriyor.
  • Kalbe iyi gelir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre spor yaparken terlemek kalp hastalıklarının oluşma ihtimalini düşürdüğünü göstermiştir.
  • Ciltteki gözenekleri açar. Düzenli terlemeden ötürü cildinizde ki gözenekler açık kalıyor. Bu sayede daha canlı ve daha sağlıklı bir cilde sahip oluyorsunuz.
  • Hareket halinde terlemeyle beraber cilt üzerindeki mikrop ve bakterileri de uzaklaştırıyorsunuz.
  • Terleme sonucu daha fazla sıvı tüketme ihtiyacı duyacağınızdan bu sayede böbrek taşlarından da korunmuş oluyorsunuz.
  • Vücudun sıvı dengesi korunur. Günlük tükettiğiniz suyun %10 kadar kısmını vücut terleme için kullanır. Eğer aşırı spor sonucu terleme gerçekleştiyse aynı oranda su tüketerek vücuttaki sıvı dengenizi korumuş olursunuz.
  • Finlandiya’da yapılan bir araştırma düzenli olarak saunada terleyenlerin alzheimer riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Tabi hareket halinde terlemekle de aynı sonucu verecektir.
  • Terleme sayesinde saçlarınız da fayda buluyor. Sürekli gözenekler açık olduğundan daha canlı saçlara ve daha sağlıklı bir saç derisine sahip oluyorsunuz. Bu durumda terlemekten şikayet etmek yerine spora daha ağırlık vererek terlemeyi artırmada fayda var. 🙂

 

 

İlginizi çekebilir; Oturma Grubu Hangi Marka Olmalı ?

 

Yazar hakkında

Gökçenur Akyıldız

Yorum yap