1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Sultanahmet Camii Bilgileri

Sultanahmet Camii Bilgileri
Sultanahmet Camii Nerede? Camii, aynı ismi taşıyan Sultanahmet Meydanı'nda bulunmaktadır. bölgeye en rahat tramvay ile ulaşabilirsiniz..
0

Sultanahmet Camii Bilgileri:

Sultanahmet Camii Bilgileri: İstanbul’un görkemli yapılarından birisidir. Özellikle bu eserlerin birçoğu dünyaca üne sahiptir. Ayasofya’nın yanıbaşında yer alan ihtişamlı Sultanahmet Camii, dine ve inanca olan bağlılığı ile bilinen Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen bu mimari, aynı zamanda Osmanlı mimarisinin en önemli baş yapıtlarından birisidir. Mimar Sinan’dan sonraki en önemli mimarlardan birisi olarak gösterilen Sedefkar Mehmet Ağa’nın imzasını taşıyor. Lakin Sedefkar’da Mimar Sinan’ın yetiştirdiği başarılı öğrencilerden bir tanesidir.

Sultanahmet Camii’ni öne çıkaran özellikleri arasında Osmanlı tarihinin ilk ve tek 6 minareli camii olması bulunmaktadır. O dönem bu durum çok eleştirilmiştir. Nedeni ise yalnızca Kabe’de bulunan camiilerde 6 minare olabileceği tartışmasıdır. Eleştirilere duyarsız kalmayan padişahta 7. minareyi yaptırarak olayı kökten çözmüştür. Caminin bir diğer ayırt edici özelliği de süslü minarelere sahip olmasıdır.

Sultanahmet Camii Bilgileri
Sultanahmet Camii Bilgileri

Bu görkemli yapının bahçesinde ise I. Ahmet’in tek kubbeli mezarı bulunuyor. 28 yaşında vefat eden padişahın mezarının yanında bir de güneş saati bulunmaktadır.

Sultanahmet Camii Özellikleri:

Sultanahmet Camii’nin 3 kapısı bulunmaktadır. Ana kapısında demirden yapılmış bir kordon bulunuyor. Bu kordonun yapılma amacı ise “Allah’ın evine padişah bile girse eğilmek zorundadır” mesajını vermektir. Caminin duvarlarını çini diyarı İznik ve Kütahya’dan getirilen 22.000 adet çini süslemektedir. Ayrıca caminin temelini I. Ahmet atmıştır. Temelini atmak için kullandığı kazma da Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir. Caminin duvarlarında tabletler şeklinde ayetler ve 4 büyük halifenin isimleri yazmaktadır.

Sultanahmet Camii Nerede?

Sultanahmet Camii Nerede? Camii, aynı ismi taşıyan Sultanahmet Meydanı'nda bulunmaktadır. bölgeye en rahat tramvay ile ulaşabilirsiniz..
Sultanahmet Camii Nerede? Camii, aynı ismi taşıyan Sultanahmet Meydanı’nda bulunmaktadır. bölgeye en rahat tramvay ile ulaşabilirsiniz..

Camiinin ihtişamı ve güzelliği nedeniyle bulunduğu bölgeye ismi verilmiştir. Sultanahmet Camii, Sultanahmet’te bulunmaktadır. Fatih ilçesinde yer alan caminin etrafında da pek çok turistik yere rastlayabilirsiniz. Hatta İstanbul’un en önemli turistik yerleri bölgede ve çevresinde yer alıyor. Aynı zamanda caminin tam karşısında Ayasofya Camii bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Sultanahmet Camii’ne en kolay yoldan Bağcılar-Kabataş tramvayını kullanarak gidebilirsiniz. Tramvay tam caminin önünde indiriyor. Ayrıca Marmaray’dan Sirkeci durağında inip 10 dakikalık yürüyüş sonrası da ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla kesinlikle gelmeniz tavsiye edilmez; çünkü turistik merkez olduğu için oldukça kalabalık ve park yeri bulmanız neredeyse imkansızdır.

Konumu için tıklayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir