1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?

Sevgililer günü, insanların sevdiklerine ve sevgililerine hediye aldıkları ve özel olarak kutladıkları bir gündür. Geçmişe baktığımızda ta milattan önceki döneme kadar bile sevgililer gününün izlerini görebiliyoruz. Tabii o zamana dair kesin bilgiler olmasa da, günümüzde insanlar sevgilerini anlatan hediyelerle bu özel günü yaşamaya çalışıyorlar.

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?
Sevgililer günü, insanların sevdiklerine hediye aldıkları ve özel olarak kutladıkları bir gündür.

Nasıl ortaya çıktı ?

Sevgililer gününün ortaya çıkması ile ilgili bir çok rivayet söz konusu. Bunlardan bir tanesi; 3.yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius orduyu güçlendirmek adına erkeklerin evlenmesini yasaklar. O zamanların piskoposu olan Aziz Valentine, gizlice gençler arasında nikah kıymaya başlar. Daha sonra imparatorun kurallarına uymadığı gerekçesiyle yakalanıp, hapse atılır. Bunun sonucunda da 14 şubat günü idam edilir.

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?
Sevgililer Günü, her sene 14 Şubat tarihinde kutlanır.

Başka bir rivayete göre de hapiste idamını bekleyen Valentine gardiyanın görme engelli kızına aşık olur ve bu aşkın mucizesiyle kızın gözlerini açar. Ardından kıza bu mucize için bir mektup bırakıp, hapisten kaçar.

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?
Geçmişe baktığımızda ta milattan önceki döneme kadar bile sevgililer gününün izlerini görebiliyoruz.

Diğer bir hikâye ise şöyle; Lupercus, Roma’da kutlanan bir pagan festivalidir. Bu festivalde kadınlar ve erkekler kura ile eşleşirler. Eşleşen çiftler festival gününü sevgili olarak geçirir hatta evlenenler bile olur. Daha sonraki zamanlarda bu kutlama Aziz Valentine adında bir kutlama gününe dönüşür. 14 Şubat’ta kutlanan bu gün, Papa Gelasius tarafından resmileşir. Bununla beraber Romalı gençler tarafından beğendikleri kızlara kart gönderme geleneği başlar. Sonuç olarak zamanla Hristiyanlık yayıldıkça bu adette yayılır.

gift
Türkiye’de 2000’li yılların başında daha çok popüler olmaya başlamıştır.

Türkiye’de Sevgililer Günü’nü 90’lı yıllarda belli bir kesim kutlasa da, aslında 2000’li yılların başında daha çok popüler olmaya başlamıştır. Bugün ise dünyada milyonlarca bu günü kutluyor.

 

Birbirinden romantik Sevgililer Günü hediyeleri için; Sevgililer Günü Hediyeleri

Balayı Tatili Nasıl Olmalı ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım