1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Sarımsağın 13 Şaşırtıcı Faydası

Sarımsağın 13 Şaşırtıcı Faydası
Sarımsak kanseri önler, kan şekerini düşürür, besin zehirlenmelerini engeller, artiriti önler ve faydaları saymakla bitmez..
0

Sarımsağın 13 Şaşırtıcı Faydası: Sarımsağın sağlığa faydalarından bahsedecek olursak; kan basıncını kontrol etmeyi, vücut bağışıklığını arttırmayı, LDL kolestrol seviyesini düşürmeyi, nörolojik dejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olmasını, ağır metal toksinlerini vücuttan atması, kemik dokusuna ciddi fayda sağlaması sayılabilir. Diğer faydalarından bazıları kanın pıhtılaşmasını engellemesi, enfeksiyonların tedavisinde yardımcı aktör olması, astım ataklarını azaltması, göz sağlığını desteklemesi, karaciğer sağlığına katkı vermesi ve egzama tedavisindeki yardımcı karakteri sayılabilir.

Sarımsağın 13 Şaşırtıcı Faydası
Sarımsağın yararları saymakla bitmez. Pek çok hastalığa şifa kaynağı olduğu, yapılan birçok araştırmayla ispatlanmıştır..

Dünyanın en popüler bitkilerinden birisi olan sarımsağın, tarihi binlerce yıl öncesine dayanacak kadar eskidir. Allium Sativum olarakta anılan sarımsağın, her ne kadar İran veya Orta Amerika coğrafyasında ortaya çıktığı söylenmiş olsada, son yıllarda Mısır’da ortaya çıktığına dair ciddi bilgiler de vardır.

Günümüzde genelde serin iklimleri ve gölgeli alanları seven bitkinin, dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirildiğini söylemekte fayda var. Pek çok öğüne ve yemek seçeneklerine dahil edilmesi onu oldukça popüler ve ideal bir bitkiye dönüştürür. Daha fazla uzatmadan, sarımsağın sizi şaşırtacak 13 etkileyici yararından bahsetmekte fayda var:

1. Kan Basıncını Kontrol Etmeye Yardımcı Olur:

Sarımsak, antihipertansif ilaçlar kullanan ve üzerinde çeşitli kontroller yapılan kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre, kan basıncını düşürme konusunda derin etkilere sahiptir. Sarımsak takviyelerinin, bir çok durumda reçeteli ilaçlarla karşılaştırılabilir olduğu ve kan basıncı seviyelerinde büyük bir düşüşe neden olduğu bulunmuştur. Bu eylemin, kan damarları üzerinde vazodilatatör bir etkiye sahip olan, onları genişleten ve damar duvarı gerginliğini azaltan sarımsak polisülfidlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

2. Sarımsak Bağışıklığınızı Arttırır:

Sarımsak Bağışıklığınızı Arttırır
Sarımsağın düzenli tüketildiği takdirde, bağışıklık sistemi hücrelerinin artmasına yardımcı olduğu araştırmayla ispatlanmıştır..

Sarımsak, bağışıklığınızı arttırmak söz konusu olduğunda besinler arasında gerçek bir fenomendir; çünkü soğuk algınlığı kadar yaygın olanlar da dahil olmak üzere enfeksiyonlara neden olan pek çok bakteri çeşidini başarılı bir şekilde öldürür. Sarımsak ayrıca antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir, bu da onu çok yönlü bir bağışıklık güçlendirici yapar.

3. LDL Kolesterol Seviyesini Azaltır:

Kolesterol düşürücü etkileri olan besinler sayıldığında dünyadaki en popüler gıdalardan birisi sarımsaktır. LDL’yi %10-15 kadar azaltabilir. Dünyanın dört bir yanındaki bir çok insan bu amaçla ezilmiş sarımsağı tüketiyor. Sarımsağın HDL ve trigliserit seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söylemekte fayda var.

4. Nöro-Dejeneratif Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur:

Alzheimer, Parkinson ve demans gibi nöro-dejeneratif hastalıklar beyindeki kronik inflamasyonla oldukça ilişkilidir ve nöronlara zarar veren bazı proteinlerin birikmesine neden olur. Bunun sonucu ise hızlı yaşlanma ve zihinsel gerilemedir. Sarımsak takviyesinin karaciğer tarafından üretilen antioksidan emzinlerin seviyesini arttırdığı serbest radikallerin etkisini tamponlamaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gözlenlenmiştir. Tabii ki bu husus kan basıncında ve kolesterolde azalma ile birleştiğinde, bu hastalığa karşı ciddi bir direnç sağlar.

5. Ağır Metal Toksinleri Vücuttan Uzaklaştırır:

Sarımsak, toksik ve toksin olan ve kanserden organ yetmezliğine kadar çeşitli olumsuz etkilere neden olan ağır metallerin ve maddelerin vücuttan atılımına yardımcı olur.

6. Kemik Dokusu Üzerindeki Etkileri:

Sarımsak, kemik sağlığı için gerekli olan minarellerin önemli miktarına sahip olsa da, kemik sağlığınızı düzeltmede birinci etken değildir. Ancak kemik sağlığınızı desteklemek için zaman zaman tüketmeniz faydanızadır. Yine aynı şekilde kötü hava ve zararlı dumanların vücut içinde biriktirdiği toksinlerin de uzaklaştırılmasına katkı verir.

7. Sindirim Sistemine Etkisi:

Sindirim sistemimiz olumsuz etkilere neden olabilecek bir dizi patojenik bakteriye ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğal koruyucu antibakteriyel özellikleri sayesinde kötü bakterilerin kültürlerini olması gereken yerde tutmaya yardımcı olur.

8. Kanın Pıhtılaşmasını Önler:

Sarımsağın Sağlığınıza Faydaları. Sarımsağın 13 Şaşırtıcı Faydası
Sarımsak kanseri önler, kan şekerini düşürür, besin zehirlenmelerini engeller, artiriti önler ve faydaları saymakla bitmez..

Sarımsağın içinde barındırdığı sülfür, dolaşım sistemi üzerinde oldukça etkilidir ve kan pıhtılaşmasını önemli derecede önler. Yani daha doğrusu tromboembolik bir olay yaşama riskinizi azaltır. Bu yüzden sıklıkla tüketilmesinde önemli faydalar vardır.

9. Maya Enfeksiyonlarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur:

Sarımsak, şeker hastaları gibi sık sık deneyimleme eğiliminde olan kadınlarda vajinal maya enfeksiyonlarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Sarımsak ayrıca mantar önleyici özelliklere de sahiptir.

10. Astım Ataklarını Azaltır:

Astım, aşırı duyarlılık reaksiyonlarının oluşumunu arttıran bir bağışıklık bileşenine sahip bir hastalıktır. Bu nedenle astımlıların alerji veya kronik rinit geçirme olasılığı daha yüksektir. Sarımsak, içinde barındırdığı bir kimyasal olan Quercetin ile akciğer iltihabına sebebiyet verem enzimleri baskı altına alıp, atakların azalmasına vesile olur. Bu yüzden sarımsağın, astım ataklarını düşürmekte önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Aynı özellikler soğanda da bulunmaktadır.

11. Gözler İçin Yararlı:

Pek çok yiyecek ve besin antioksidan özellikleri sayesinde göz yararları sunarken, sarımsak bunu farklı bir yolla uygular. Sarımsak, glokoma katkıda bulunan popüler bir faktör olan göz içi basıncını azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca keratite (kornea enfeksiyonu) neden olabilecek organizmaları bastırır. Sarımsak ayrıca, gözlerin retina hücrelerinin ölümünü önleyerek, ağır metal maruziyetinin gözler üzerindeki etkilerini dengeler.

12. Sarımsak Karaciğeriniz İçin İyidir:

Sarımsak, karaciğer enzimlerini faaliyete geçierek toksinlerin vücudu terketmesine olanak tanır. Birçok insan, alkol ve aşırı abdominal yağ ve metabolik disfonksiyon tarafından tetiklenen yağlı karaciğer kastalığından muzdariptir. Sarımsak, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını tedavi etmek için faydalıdır ve organın daha iyi çalışmasına vesile olur.

13. Egzama Tedavisine Yardımcı Olur:

Egzama, pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Altında yatan sebeplerden birisi de bağışıklık disfonksiyonudur. Sarımsak tüketimi, döküntü patlaması sıklığını azaltabilir, iyileşmeyi teşvik eder ve kaşıntıya neden olan histamin salımını azaltmaya yardımcı olur.

Sonuç:

Sarımsak, yukarıdaki aktarımlar ve bunlar haricinde de pek çok hastalık ve rahatsızlık için şifa kaynağıdır. Sarımsağın 13 şaşırtıcı faydası  ve çeşitli yararlarını sizi anlatmaya çalıştık. Sarımsağı tek başına tüketmekte zorluk çekenler; gıdalara ve yiyeceklere dahil ederekte kullanılabilir.

Sarımsak nasıl tüketilmeli
Sarımsak sadece yararlı bir bitki olmasının yanı sıra, ayrıca pek çok yiyeceğinize lezzet veren harika bir tattır..

Sarımsağın 13 Şaşırtıcı Faydası, Sarımsak nelere iyi gelir..

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir