1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Organik Trafik Nedir ? Organik Trafik Nasıl Arttırılır ?

Organik Trafik Nedir ? Organik Trafik Nasıl Arttırılır ?
SEO Kriterleri
0

Organik Trafik Nedir: Dijital dünyanın hayatımıza kattığı kavramlardan biri olan organik trafik, işlerini bir web sitesi üzerinden yürüten herkes için ciddi anlamda önem verilmesi gereken bir kavrama dönüştü. Bir web sitesi sahibiyseniz organik arama sonuçları nedir, organik trafik nedir, organik trafik artırma yöntemleri nelerdir, sosyal trafik nedir gibi soruların cevabını mutlaka bilmelisiniz.

Kurumsal siteler, haber siteleri, kişisel bloglar ya da e-ticaret siteleri fark etmeksizin bütün internet sitelerinin ortak problemi, organik yollarla daha fazla ziyaretçi çekmek. Peki, nasıl?

Organik Trafik Nedir?

Organik Trafik Nedir ?
Organik Trafik Nedir ?

Web sitesi sahipleri, arama motoru reklamları ya da sosyal medya reklamları üzerinden sitelerine ziyaretçi sağlayabilirler. Ancak burada önemli olan ve arama motorlarına web sitelerinin kalitesi hakkında fikir veren asıl parametre, reklamlarla değil organik yollarla elde edilen trafiktir. Peki, organik trafik nedir? Organik trafik neden önemli?

Organik arama sonuçları, bir ticari anlaşmaya bağlı olmaksızın içeriklerinizin arama sonuçlarında yer almasıdır. Bu trafik ise içerik ve sayfalarınızın arama motoru sonuç sayfasında listelenmesi sonucunda ziyaretçilerin sitenize ulaşmalarıdır. Başka bir ifadeyle organik trafik nedir diye açıklayacak olursak organik trafik, reklamsız bir şekilde kazandığınız ziyaretçiler demektir.

 

SEO Kriterleri
SEO Kriterleri

Organik trafiğin en önemli bileşenleri kaliteli içerik ve SEO. İçerikleriniz ne kadar kaliteliyse ve SEO kriterlerini ne kadar iyi sağlıyorsanız sitenize organik yollarla ziyaretçi çekme potansiyeliniz de o kadar yüksektir. Ve bu bir döngü gibi birbirini takip eder. Kaliteli içerik daha fazla organik trafik, daha fazla organik trafik sonuç sıralamasında yükselme ve daha fazla organik trafik anlamına gelir. Daha açık bir ifadeyle trafik yoğunluğunuzun fazla olması, arama motorlarına sitenizde değerli içeriklerin olduğunu söyler. Böylelikle arama motorları sitenizde kaliteli ve kullanıcılara fayda sağlayan içerikler olduğunu düşünür, sıralamanızı yükseltir. Sıralamadaki yerinizin iyileşmesi de size daha fazla organik trafik olarak geri döner. Tebrikler, döngüye girdiniz!

Öte yandan arama motorları açısından sitenize yoğun bir trafik çekiyor oluşunuz tek başına yeterli değildir. Sitenize gelen ziyaretçiler, sitenizde ne kadar süre kalıyor gibi kullanıcı davranışları da onlar için önemli parametrelerdir. Ve her şey anlık olarak değişebilmektedir. Sitenizde oluşacak bir hata, herhangi bir sebeple sitenize bir süre ulaşılamaması; yanlış etiket/kod kullanımı vs gibi çeşitlendirebileceğimiz durumlar, sıralamanızı etkileyebilmektedir.

Doğan olan trafik nedir ve neden önemlidir kısmını açıkladıktan sonra site trafiğinizi organik yollarla nasıl artırabileceğinize bakalım:

Organik Trafik Artırma Yöntemleri

Organik Trafik Nasıl Artırılır

"<yoastmark

Öncelikle organik trafik artırma uzun, zorlu bir yol ve sizin de son derece sabırlı olmanız, pes etmemeniz gerek bir süreçtir. Ve tabii bu sürece hazır olmak da çok önemli. Organik trafik nedir, nelerden beslenir gibi soruların cevapları sürecin en başında verilmelidir. Bu bağlamda hem site içi hem de site dışı SEO ile sitenizi arama motorları için optimize etmeli, içerik kalitenizle de ziyaretçilerinizi tatmin edebilmelisiniz. Özetle organik trafiğin temelinde stratejisi iyi kurulmuş SEO çalışmaları yatmaktadır.

Evet, kolay yolu kullanarak yani reklam vererek de sitenize trafik sağlayabilirsiniz. Hem de bu adımla anlık olarak sonuç almaya başlayabilirsiniz bile; ancak sonsuza kadar reklam vererek trafik sağlayamazsınız. Ayrıca reklamlarınızı durduğunuzda sonuç alma oranınızın da hemen düştüğünü görürsünüz. Reklam vermenin yanı sıra organik yolları sabırla uygulamak size uzun vadede çok daha faydalı sonuçlar verir. SEO için daha uzun süreler emek vermeniz gerekebilmektedir. Ancak iyi düşünülmüş ve planlanmış akıllı bir strateji ile SEO, size uzun soluklu bir başarı sağlar. SEO çalışmalarınızı durdurmanız halinde dahi yaptığınız temel SEO çalışmalarının size dönüşüm sağlamaya devam ettiğini görürsünüz. Çünkü bu temel adımlarla birlikte, belirli bir oranda arama motorlarının kriterlerine ulaşmış olursunuz. Kısacası organik trafik neden önemli sorusunun cevabı sadece maddiyatla ilgili değil.

Şimdi gelelim organik trafik artırma yöntemlerine… Burada sadece birkaç önemli başlıktan bahsedeceğiz, daha detaylı bilgi almak isterseniz diğer SEO içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Organik trafik artırma yöntemleri, SEO kriterlerinin içerisinde gizlidir.

Anahtar Kelimeler

Organik trafik artırma yöntemleri dediğimizde ilk sırada anahtar kelimeler geliyor. İçerikleriniz ile kullanıcıların karşısına tam da ihtiyaç duydukları anda çıkmanız gerekir. Bu da ancak doğru anahtar kelime kullanımıyla mümkün olabilmektedir. Bildiğiniz gibi ziyaretçilerinizle yani bilgiyi sorgulayan insanlarla kurduğunuz ilk iletişim, arama çubuğuna yazdıkları kelimelerle başlıyor. Tam da bu yüzden onlarla aynı dili konuştuğunuzdan emin olmalısınız.

Anahtar kelime seçimlerinde unutmamanız gereken çok önemli bir yenilik var: Sesli arama. Teknolojinin gelişmesi ve hayatın giderek hızlanmasıyla birlikte artık sesli arama da kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. Öte yandan bir şeyi yazmak ve söylemek arasında da belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Dolayısıyla da anahtar kelimelerinizi belirlerken ve içeriklerinizi yazarken; sesli arama yapan kullanıcıların ne tür kelimeler ya da cümlelerle arama yapabileceğini de düşünüp araştırmanız gerekiyor. Bu araştırma da sizi muhtemelen uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına götürecektir.

UYARI: Hemen çok önemli bir nokta hakkında uyaralım: İçeriklerinizde içeriğin bütünüyle çok da ilgili olmayan anahtar kelimeler kullanmanız sizi sonuç sıralamalarında görünür yapabilmektedir; ancak içeriğinize gelen ziyaretçiler aslında aradıklarının o olmadığını anladıklarında hemen arama sonuç sayfasına geri döneceklerdir. Bu da negatif kullanıcı davranışı bağlamında arama motorları tarafından SEO hanenize yazılan eksi puan demektir.

İçerik Kalitesi

 

İçerik Kalitesi
İçerik Kalitesi

Organik trafik artırma yöntemleri arasında arama motorlarının temel beklentisini karşılayan başlık kesinlikle içerik kalitesi. İçeriklerinizin amacı fayda üzerine kurulu olmalı. Kullanıcı davranışları, arama motorları için içerik kalitesini belirlemede en iyi veriler ve bu verilere son derece dikkat ediyorlar. Organik trafik nedir sorusunun temel cevabı da burada gizli diyebiliriz. Sektörünüze ve sektörünüz bağlamında kullanıcıların ihtiyaçlarına hakim olun. Rakiplerinizi analiz edin. Neler yaptıklarını inceleyin ve kendi yolunuzu şekillendirirken onların deneyimlerinden de faydalanın. Bu, içeriklerinizi optimize etmenizde size epey kolaylık sağlayacaktır. Özetle anahtar kelimeleri boca etmek için içerik yazmayın, ziyaretçilerinizin sorularına cevap veren nitelikli içerikler yazın.

Süreklilik

Arama motorları için içerik üretiminde istikrar ve süreklilik de bir o kadar önemli konular. Arama motorlarının sizi ciddiye alması için emek vermeniz gerekir. Belirsiz ve uzun aralıklarla içerik yazmanız olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir (örneğin tarama ve dizine ekleme sürelerinde gecikmeler, düşük sıralama vs gibi). Bir içerik yayınlama rutini belirleyin ve buna sadık kalmaya çalışın.

Diğer Organik Trafik Artırma Yöntemleri

Sitenizin mutlaka mobil uyumlu olmasını sağlayın. Mobil kullanıcı sayısı giderek artıyor ve size telefonu üzerinden ulaşmış ziyaretçileri kaçırmak istemezsiniz. Ayrıca onların kötü bir kullanıcı deneyimi yaşayıp sayfanızı hızlı bir şekilde terk etmesinin SEO puanınızı düşüreceğini de unutmayın. Sitenizin yüklenme hızını mutlaka 3 saniyenin altında tutun. Bildiğiniz gibi herkesin acelesi var ve alternatif de çok fazla.

Basit, sade, kolay anlaşılan bir tema kullanarak ziyaretçilerinizin sitenizi algılamalarını ve sitenizde dolaşmalarını kolaylaştırın. Yönlendirme linkleri ve anlaşılır kurgulanmış bir kategori düzeni ile ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlayın. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) teknolojisini mutlaka ama mutlaka kullanın. Google Search Console gibi SEO araçlarını kullanarak gelişmeleri ve düşüşleri düzenli olarak takip edin.

Sosyal Trafik Nedir?

 

Sosyal Trafik Nedir ?
Sosyal Trafik Nedir ?

Trafik Artırma Yöntemleri Nelerdir

Sosyal medya günümüzün vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri. Gün içerisinde bu platformlarda saatlerimizi harcıyoruz. Dolayısıyla karşımıza önemli bir soru daha çıkıyor: Sosyal trafik nedir?

Sosyal trafik, sosyal medya platformları üzerinden web sitenize gelen ziyaretçileri kapsar. Potansiyel ziyaretçileriniz zamanlarının büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarında geçirirken, sizin bu mecralardan uzak kalmanız söz konusu bile olmamalı. Kendinize ve kitlenize en uygun platformları seçerek sosyal medyada da varlık göstermelisiniz.

Site trafiğinizi artırmak adına, internet sitenizin bir uzantısı olarak görebileceğiniz sosyal medya hesaplarınızı oluşturup; yine istikrarlı bir şekilde ilgi çekici ve web içeriklerinize yönlendirme yapan paylaşımlar yapın. Buradaki en önemli mesele, içeriklerinize yönlendirme yapmak diyebiliriz. Tabii uygun ya da gerekli noktalarda.

Sosyal trafik sağlamak için de reklam verme yöntemini kullanabilirsiniz. Tabii bu yöntemle de takipçi sayınızı ancak kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu nedenle de sosyal medya hesaplarınızda da aktif içerik paylaşımı yaparak insanların dikkatini doğal yollarla çekmeye çalışmak, size marka bilinirliği ve sadakati açısından artı puan olarak döner.

Organik Trafik ve Sosyal Trafik Nasıl Ölçülür?

Sosyal ve organik trafik nasıl artırılır sorusunun bir diğer önemli cevabını ölçümleme oluşturmaktadır. Bunun için hem internet sitenizde hem de sosyal medya hesaplarınızda bazı yardımcı araçlar kullanabilirsiniz. Google Analytics, Yandex Metrica, Search Console, Semrush gibi çeşitli araçlar size bu tür trafik bilgilerini ve istatistiklerini günlük, haftalık, aylık olarak çeşitli detaylarla birlikte veriyor. Bu tür ölçüm araçları sayesinde siteniz için özelleştirilmiş; bir sosyal ve organik trafik nasıl artırılır planı yapabilirsiniz. Planınızın yolunda gidip gitmediğini de yine bu araçlar sayesinde ölçebilirsiniz. Özellikle organik trafiğin nasıl artırılacağı konusunda atacağınız bütün adımlarda Google Search Console en iyi yardımcınız olabilmektedir.

Organik Trafik Mi Yoksa Sosyal Trafik Mi?

 

Organik Trafik Mi Yoksa Sosyal Trafik Mi ?
Organik Trafik Mi Yoksa Sosyal Trafik Mi ?

Sosyal Trafik Nasıl Artırılır

Öncelikle web siteniz için her iki trafik sağlama yönteminin de oldukça önemli olduğunu belirtelim. Birinin diğerinden daha iyi ve önemli olduğunu söylemek imkansız. Bu, duruma göre değişkenlik gösterebilen bir şey. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa ve Instagram ya da Pinterest üzerinden sağladığınız trafiği, aktif satışa çevirebiliyorsanız bu alanda daha yoğun çalışmaya devam etmelisiniz. Kısacası bu sizin site analizlerinize bakarak verebileceğiniz bir karar; ancak birini önemseyip diğerini boşlamak yanlış bir tutum olur. İdeal olan ikisini de aynı anda birbirlerini destekleyecek şekilde devam ettirmek.

Sosyal trafik ve organik trafiğin de kendi içlerinde bir döngüleri olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya üzerinden gelen trafiğiniz yoğunsa bu bilinirliğinizin arttığı ve artacağı anlamına gelmektedir. Bu durum organik trafiğinizi de besleyebilmektedir. Organik trafiğinizden gelen ziyaretçiler sosyal medya hesaplarınızı takip edebilirler. Böylelikle sosyal trafiğiniz de güçlenebilmektedir. İkisinin de doğru kullanıldığında birbirini besleyeceğini unutmamalısınız. Bütün bu çaba size daha çok tıklanma olarak dönecektir.

UYARI: Sosyal medya platformlarının popülerlikleri dönem dönem değişebilmektedir. Artık hangimiz Facebook’u eskisi kadar yoğun kullanıyoruz? Ya da soruyu değiştirelim; Facebook’un son birkaç yıldır kullanıcı profilini hangi yaş grubu oluşturuyor? Kitleniz hala Facebook’ta mı? Bu tür değişimlere dikkat etmelisiniz. Sosyal medya platformları, popülerliklerini kaybedebilecekleri gibi ülkemizde erişimleri de engellenebilmektedir. Kısacası herhangi bir sosyal medya sitesinde binlerce takipçinizin olması bir gün süper bir şeyken, hemen ertesi gün önemini kaybedebilmektedir. Dolayısıyla sosyal trafik evet önemli; ancak bütün bu değişkenleri de hesaba katmalı ve çok yönlü düşünerek hareket etmelisiniz.

Organik trafik nedir, organik trafik artırma yöntemleri nelerdir, sosyal trafik nedir sorularının cevapları son derece basit olmakla birlikte, uygulamaları oldukça yoğun ve sabır gerektiren süreçler; ancak web siteniz için atabileceğiniz en iyi adımlar ve yöntemlerde gerçekleştirilebilir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir