1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Makarna Tarihi

Makarna Tarihi
Makarna
0

Makarna Tarihi:

Makarna Tarihi; Bütün dünyada küçük büyük herkesin severek yediği makarnanın tarihi oldukça eskidir. Aynı zamanda bir o kadar tartışmalı.

Makarnayı Kimler Buldu ? Makarnayı Kimler Keşfetti ?

Makarna Ne Zaman Bulundu ?

Makarna’nın 1292 yılında Çin’den İtalya’ya dönen Marco Polo tarafından getirildiği iddaa edilmektedir. Buradan Avrupa’ya yayıldığı , daha sonra da Amerika’da üretilmeye başladığı görüşünü savunanlar vardır. Bunun yanı sıra makarnanın Araplar tarafından Avrupa’ya getirildiği ve oradan dünyaya yayıldığı görüşünü savunanlarda bulunmakta. Ancak çeşitli tarihi kaynaklar makarnanın Eski Roma, Arap ve Çin Uygarlıkları’nda kullanıldığını belirtmekte. Makarnanın Avrupa’daki serüveninin başlangıç noktasının İtalya olduğu, 13. yüzyıldan itibaren arşiv belgeleriyle kabül görmekte.

Bugün buğdaydan sonra yapılan ürünler içinde ekmekten sonra gelmekte olan, Türkçe’ye İtalyanca “Maccherone” sözcüğünden geçen makarna, “triticum durum” buğdayından elde edilen irmikten üretilir.

Türkiye’de evlerde yapılan ve “erişte” adıyla tüketilen makarnanın sanayi olarak doğuşu 1922 yılında başlar. Özellikle Cumhuriyet döneminde gıda sanayinin öncülerinden olan ilk makarna fabrikası İzmir’de Hasan Tahsin (Piyale) tarafından kurulmuştur. “Türk Makarna Fabrikası” adıyla kurulan küçük fabrikayı, 1930 yılında yeni bir fabrika izler. Daha sonraki yıllarda irili ufaklı bir çok makarna fabrikası açılırsada makarna üretimi ve tüketimi 1950’lere kadar çok düşük rakamlarda seyreder. Vefa Zat’ın “Eski İstanbul Meyhaneleri” isimli kitabında 1940’lı yıllarda makarna üretimini anlattığı satırları aktararak devam edelim: “O yıllarda makarna mahalle aralarındaki makarna imalathanelerinde üretilirdi. Bakkallar ve büyük gıda pazarları satacakları makarnaları torba ya da çuvallarla bu imalathanelerden alırlardı. Ayrıca bazıları küçük paketler içinde makarna satışı da yapardı.”

Makarna Tarihi
Makarna Tarihi

1960 ve 1970’lerde açılan modern makarna fabrikaları ile Türkiye, dünya makarna üretimi ve tüketimi rakamlarıyla yarışmaya başlar. Bugün Türkiye, dünya makarna üreticileri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Çarpıcı bir yazı: Makarnayı kim buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir