1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Klavyenin Tarihi ? Klavyenin Mucidi Kim ?

Klavyenin Tarihi ? Klavyenin Mucidi Kim ?
Klavyenin Mucidi Kim ?
0

Klavyenin Mucidi Kim ?

Klavyenin Tarihi: Klavye kısacası, birden çok tuşu barındıran; iletişim kurmak için bilgisayar ve çeşitli cihazlara komut vermeye yarayan harici bir aygıttır. Birçok icatta olduğu gibi, bugün kullandığımız modern bilgisayar klavyesinin icadına da daktilo vesile olmuştur. Ki geçmişte tele yazıcılar ve tuş vuruşları sistemlerini kapsayan birden çok farklı icat bulunmaktaydı. Yani aslında daktilo demeden, ilk yazıcı cihazlarının (printer değil) 1700’li yıllarda icat edildiğini hatırlatalım. Yine ilk patenti de, 1714 yılında İngiltere-Londra’dan Henry Mill tarafından alınmıştır.

Klavyenin Tarihi
Klavyenin Tarihi

Güünümüz Q klavyelerini benzeyen klavyelerin babası ise Christopher Latham Sholes’dur. Daha doğrusu kendisine klavyenin günümüz şekline benzeyeninin mucidi de diyebiliriz. Sholes, klavyeyi yaklaşık 147 yıl önce, 1 Temmuz 1874’te icat etmiştir. Her ne kadar tam bir bilgisayar klavyesi olmayıp, daha çok daktilo klavyesini temsil etmiş olsada, günümüz klavyelerinin ilk örneği olduğu aşikardır. Shole, daha doğrusu klavyeye günümüzdekine benzeyen standart tuşlarını ve şeklini kazandırmıştır. Neyse, bundan sonraki bilgisayar teknolojilerine daha çok benzeyen sürece göz atalım:

Klavyenin Tarihi ?

Klavyenin Mucidi Kim ?
Klavyenin Mucidi Kim ?

1946:

İlk bilgisayar ENIAC‘ın icadından sonra teleyazıcı kullanılan ilk giriş cihazı oldu. Teleyazıcı delinmiş kartlar olarak da bilinen, anahtarlı delinmiş kartları kullandı. Bu kartlar daha sonra kart okuyucular aracılığıyla okunmuştur.

1948:

BINAC bilgisayarları 1948’de popüler oldu. Giriş/çıkış için tamamen farklı bir yöntem kullandılar. Bu yöntem, verileri girmek için elektromanyetik olarak kontrol edilen teletipi kullandı.

1964:

Bell Labs ve MIT, tamamen farklı ve MULTICS bilgisayar geliştirdi. Bu, komutlar yazıldıktan sonra anında ekranda görüneceği için komutları daha verimli ve hızlı hale getirdi.

1970:

Video görüntüleme terminallerine sahip elektrikli klavyeler 1970’lerdeydi. Bunların kullanımı basitti ve bilgisayara veri girmenin etkili bir yoluydu. Aynı zamanda giriş aygıtı olarak klavyelere arzın artmasıyla beraber, Apple 1970’lerin sonuna doğru klavye üretmimine başladı. Başka bir deyişle klavyeler artık standart birincil giriş aygıtlarıydı.

1986:

1981 yılında IBM‘in ilk personel bilgisayarının piyasaya sürülmesiyle, 1986 yılında Model M klavye popüler hale geldi. Ancak klavyeler piyasaya sürülmeden önce, 70’li yıllarda geliştirilmeye başlanmıştı. Model M klavye, hatasız, kullanıcıya anında geri bildirim ve memnuniyet veren oldukça verimli bir klavyeydi. O döneme göre oldukça kaliteliydi ve kullanımı kolaydı.

Günümüzde Klavye
Günümüzde Klavye

O zamandan beri klavyeler gelişti ve artık çeşitli şekil, boyut ve renklerde birçok türü vardır. Hatta günümüzde klavyeler, geliştirilmiş kullanıcı deneyimi ve estetiğinin yanı sıra, kablosuz bağlanma ve daha birçok teknolojik avantajlarıyla gelişimini sürdürmektedir.

Klavyeyi Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir