1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir?

Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir?
Atlantik Yolu – Norveç
0

Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir: Bazı egzotik, uzak bir yerde doğal yollarda giderken, yol kenarlarındaki korkuluklar kaybolduğunda ve yol daraldığında, yüzlerce metre aşağı baktığınızda hurda araba kalıntılarını görüyorsanız; dünyanın en tehlikeli yollarından birindesiniz. Peki, dünyanın en tehlikeli ve ölümcül yolu hangisi? Nerede ve ne gibi tehlikeler içeriyor?

Aslında bu gibi yollar doğal yapılarıyla birçok insanın sevdiği, doğayla iç içe yollardır. Ancak sizler için hazırladığımız bu 12 yoldan oluşan liste, en ufak dikkatsizliği ölümle cezalandırabilecek yollardan oluşuyor.

Eski Yungas Yolu – Bolivya

Bolivya Ölüm Yolu olarak da bilinen Eski Yungas Yolu. Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir..
Bolivya Ölüm Yolu olarak da bilinen Eski Yungas Yolu

Dünyanın en tehlikeli yolu olarak kabul edilen Eski Yungas Yolu‘nda (diğer adıyla Ölüm Yolu) şansınızı denemek yerine cehenneme giden otobanda otostop yapmanızı öneririz, en azından kısa yolu tercih etmiş olursunuz. La Paz’ı, Coroico’ya bağlayan 40 kilometrelik bu yol, geniş bir kanyona bakan uçurumlarla sarılıyor. Aynı zamanda o kadar çok keskin dönüşler içeriyor ki, sürücüler 15 kilometreyi kolay kolay aşmıyorlar. Bu yol, yılda 200’den fazla insanın kamyonlarda, arabalarda ve halk otobüslerinde ölmesine sebep oluyor.

Karnalı Yolu – Nepal

Karnalı Yolu – Nepal
Birçok insanın her yıl yaşamını yitirdiği ölüm yolu Karnalı..

Tıpkı Eski Yungas Yolu gibi, Batı Nepal’in Himalayalar‘ındaki 250 kilometrelik Karnali Hwy de bulunan bir ölüm yoludur. Bu şekilde tanımlamamızın sebebi, yolda her yıl ortalama 50 insanın ölüyor olması. Toprak yolun yüzeyi o kadar kötü ki, muhteşem manzaralar için oraya akın eden bisikletliler bile genellikle “belki başka birgün” deyip vazgeçerler.

Atlantik Yolu – Norveç

Atlantik Yolu – Norveç
Atlantik Yolu – Norveç

Avrupa’nın en güzel manzaralı yol gezilerinden biri olarak kabul edilen Atlantik yolunun karanlık anları var. 8 kilometrelik bu otoyol, Kristansund ve Molde arasındaki adaları birbirine bağlayan sekiz köprüye sahiptir. Bununla birlikte okyanus boyunca fırtınalar, aynı anda büyük dalgalar ve şiddetli rüzgarların meydana geldiği bir yerdir. Koşullar sık sık Oslo’da kalmayı dileyecek kadar çılgın ve tehlikeli hale gelebiliyor.

Vitim River Köprüsü – Sibirya

Vitim River Köprüsü – Sibirya
Vitim River Köprüsü – Sibirya

Bölgede gezen söylentilerden kazandığı ünü göz önüne alırsak, Vitim River Köprüsü dünyanın en tehlikeli yollarından biridir. Ancak şanslıyız ki, köprüde günümüze kadar hiçbir ölüm bildirilmedi. Çünkü gerçekten insanlar bu yolu kullanmıyorlar. Ölüm kaydı olmamasının sebebi de buna dayanıyor. Ancak arabayla geçmek isteyenler için tehlikeli olduğu gerçeği yadsınamaz. Bu çok eski yapı, standart bir araba için yeterince geniş sayılmamaktadır. Kenarlarında korkuluk yoktur.

Guoliang Tünel Yolu – Çin

Guoliang Tünel Yolu – Çin, Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir?
Guoliang Tünel Yolu – Çin

Kilometrelerce uzunluktaki Guoliang Tünel Yolu’nın kelimenin tam anlamıyla çevirisi “Hata yapmayan yol” dur. Taihang Dağları’ndaki 13 yerel köylü (çoğu inşaat sırasında öldü) tarafından inşa edilen ve yontulan dağ tüneli, yalnızca 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir. Bunun yanında uçurumdan kesilmiş 30 “pencere” aracılığıyla Hindistan ve Çin doğasının çılgın manzaralarını yansıtır. Sadece dünyanın en dik yollarından biri değil. Aynı zamanda bölgenin gezilebilecek en önemli turistik yerlerinden biridir. Tabii araçla değil; mümkünse yürüyerek.

James Dalton Otoyolu – Alaska

James Dalton Otoyolu – Alaska
Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir, James Dalton Otoyolu – Alaska

History Channel’daki Ice Road Truckers programını izlediyseniz oradan öğrendiğiniz gerçeklerden biri Alaska’daki yolların ne kadar berbat olduğudur. Kısacası bu kötü şöhretli yol, Arktik Denizi petrol yatakları ile medeniyet arasında 600 kilometrelik bir geçit olan James Dalton Yolu’dur. Kış mevsimi tahmin edebileceğiniz üzere burada en yoğun sezondur. Sert rüzgarlar, buzlu koşullar yolu kamyoncular için tam bir buz pistine çevirir.

Commonwealth Caddesi – Filipinler

Commonwealth Caddesi – Filipinler
Commonwealth Caddesi – Filipinler

Bu yol dağlarda, yüksek irtifalarda veya keskin dönüşlerle dolu değil. Aslında, sadece 10 kilometrelik normal bir şehir otoyolu ve 18 şeritlik oldukça geniş bir yol. Ancak yerel halk için, yüksek trafik yoğunluğu nedeniyle meydana gelen çok sayıda can kaybı ve ölüm (yılda binlerce) nedeniyle “Katil Otoyol” olarak bilinmektedir. Zayıf drenaj sistemi (fırtınalar sırasında şiddetli sellere yol açar), tur otobüslerinin göremediği yüzlerce motosiklet ve hatta yakınlarda yürüyen yayalar bile tehlikeli kazalara sebep olabilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünyanın Mükemmel Bir Yaşam Alanı Olmasının 5 Nedeni

Dünyanın Mükemmel Bir Yaşam Alanı Olmasının 5 Nedeni

Federal Karayolu 1 – Meksika

Federal Karayolu 1 – Meksika, Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir?
Federal Karayolu 1 – Meksika

Bu yol tam bir lokomotif. Baja Yarımadası boyunca 1.600 kilometre boyunca uzanan ve malları uzak kasaba ve köylere taşıyan yük kamyonları tarafından yoğun bir şekilde kullanılan yol, dağların arasından ve kayalıklar boyunca kıvrılıyor. Bu başlı başına bir kalp krizi sebebi, ancak daha da korkutucu olanı sürücülerin Meksika eyaletinde bir sürüş testini geçmesine gerek yok. Bu sebeple ehliyetsiz sürücülerin çokluğu bu yolu tehlikeli yapan sebeplerden sadece biri.

Nanga Parbat Geçidi – Pakistan

Nanga Parbat Geçidi – Pakistan
Nanga Parbat Geçidi – Pakistan

16 kilometrelik Nanga Parbat Geçidi’ndeki (diğer adıyla Fairy Meadows Rd) yol koşulları tam bir ölüm reçetesidir. Yüksek irtifa (deniz seviyesinden 3.000 metre) ve dar geçitlerle birleştirilen dengesiz, çakıllı yollarla birleştirilen vahşi bir yolculuğa çıktığınızı düşünün. Bu arada evet, burada da korkuluklar yok. Yolun büyük kısmı ise neredeyse tamamen dik. Son olarak, yerlerin çakıl olduğundan bahsetmiş miydik?

BR-116 – Brezilya

BR-116 – Brezilya
BR-116 – Brezilya

Rodovia de Morte, 4 kilometre uzunluğunda ve kötü durumda olduğu için değil, Brezilya‘ya giden ölüm yolu olmasıyla bilinmektedir. Bu yolu tehlikeli kılan, dengesiz hava koşulları ve büyük kazalara neden olan bazı dik uçurumlar. Yine de tüm bunlara rağmen yolu süper tehlikeli yapan şey tam olarak bunlar değil. Asıl tehlikeli olan yolun ülkenin en yoksul bölgelerinden birine doğru uzanmasıdır. Burada çeteler ve haydutlar yol boyu karşınıza çıkabilir. Çek kenara çek çek çek!

Stelvio Geçidi – İtalya

Stelvio Geçidi – İtalya, Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir?
Dünyanın En Tehlikeli Yolları Hangileridir, Stelvio Geçidi – İtalya

Alplerde 3,000 metre yükseklikte bulunan Stelvio Geçidi, dünyanın en güzel manzaralı yollarından biridir, manzaraları gerçekten uçsuz bucaksız ve eşsiz. Ama bu manzaraları görmeyi istemek size biraz pahalıya mal olabilir. 180 derecelik virajlar oldukça tehlikelidir. Yolda bulunan beton bariyerler ise oldukça alçaktır. Bu yol; kış, buzlu / kaygan zeminle büyük tehlike arz eder.  En ufak yanlış bir hareket sizi uçurumlardan aşağı bir seyahate çıkarabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir