1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Dünyanın En Eski Piramitleri

Dünyanın En Eski Piramitleri
Dünyanın En Eski Piramitleri
Photo by David McEachan
0

Dünya üzerindeki piramitlerle ilgili elde edilen bilgiler çok kısıtlı bilgilerdir, diyebiliriz. Üzerinde yapılan araştırma çalışmaları sonucunda sürekli yeni bilgilere ulaşılmaktadır. Çok eski dönemlerde farklı medeniyetler, yaşadıkları coğrafyalarda farklı özelliklere sahip inanılmaz piramitler inşa etmişlerdir. Çin’de bulunan Türk piramitleri, incelenebilseydi belki de tarihin farklı boyutlarına da ışık tutabilecektik. Ancak ne yazık ki Çin hükümeti, bu piramitlere girmeyi ve incelemeleri yasaklamıştır. Bu sebeple mevcut bilgilere dayanarak dünya üzerindeki en eski piramitleri sizler için sıraladık. İşte, dünyanın en eski piramitleri;

Dünyanın En Eski Piramitleri
Dünyanın En Eski Piramitleri / Mısır Piramitleri
Photo by David McEachan

Mısır Piramitleri: M.Ö. 3000 yılına endekslenen Mısır piramitleri, hakkında üretilen efsanelerle Hollywood filmlerinin en önemli malzemelerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca 100 adetten fazla piramit bulunan Mısır’daki en büyük piramitler, Giza piramitleri olarak adlandırılan Keops, Kefren ve Mikerinos isimli üç piramittir.

Sümer Piramitleri: M.Ö. 4500 yılına tarihlenen Sümer piramitleri, tarihi belgelere göre Mısır Piramitlerinden daha eski bir döneme işaret etmektedir. Ancak bir tür tapınak olarak inşa edilen bu yapıların üstleri, piramitlere göre düz olarak inşa edilmiştir.

Dünyanın En Eski Piramitleri
Maya, İnka ve Aztek piramitleri en eski piramitlerdir.

Maya, İnka ve Aztek Piramitleri: M.Ö. 4500 yılına kadar uzanan geçmişi ile Mısır piramitlerinden eskidir. Aynı zamanda Maya uygarlığının en ilgi çekici yapıları olan piramitler dinsel merkezlerde inşa edilmiştir.

Dünyanın En Eski Piramitleri
Çin sınırı içinde, Qin Ling Shan dağlarında yer alan Türk Piramitleri.(Beyaz Piramitler)

Türk Piramitleri: Çin’de bulunan Türk piramitleri M.Ö. 4500 yılı gibi tarihlendirilse de, daha eski bir döneme ait olduğu kanısı da vardır. Ancak herhangi bir inceleme yapılamadığından tahmini bir tarih verilmektedir.

 

Ayrıca bakabilirsiniz;

Dünyanın İlk Denizaltısı

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir