1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Domatesin Faydaları Nelerdir ? Domates Neye İyi Gelir ?

Domatesin Faydaları Nelerdir ? Domates Neye İyi Gelir ?
Domates Neye İyi Gelir ?
0

Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Domatesin Faydaları Nelerdir: Yüksek miktarda C, E ve beta karoten içeren domates aynı zamanda yüksek antioksidan içerdiğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarında, kemiklerin sağlamlığını arttırmada ve kansere karşı korumada oldukça faydalıdır. Sırasıyla domatesin faydalarına ve hangi hastalıklara iyi geldiğine değinmek istiyoruz.

Domatesin Faydaları Nelerdir ?
Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Kalp ve Damar Hastalıklarında Domatesin Önemi:

Domateste bulunan C ve E vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kalp ve damar hastalıklarına sebep olan serbest radikallere karşı vücudumuzun savunmasını arttırmaktadırlar. Ayrıca domateste bulunan likopen vücudumuza antioksidan desteği sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar düzenli domates tüketiminin kolesterolü düşürdüğünü kanıtlamıştır. Kolesterol seviyesinin normal düzeye çekilmesi kötü kolesterol sebebiyle damarlarımızın tıkanma riskini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca domates vücudumuzda emboliye sebep olabilecek kan pıhtılarının oluşumunu engellemektedir. Hemen hemen her türlü insanda çeşitli sebeplerle trombosit üretiminde görülen artıştan dolayı kan pıhtısı oluşup damarları tıkayarak ölümcül kalp ve beyin krizlerine sebep olabilir. Bu sebeple kalp ve damar hastalıklarını önlemesi domatesin faydaları arasında ciddi bir öneme sahiptir.

Domatesin Kemik Sağlığına Faydaları:

Domates sahip olduğu likopen sebebiyle kemik sağlığına açısından oldukça faydalıdır. Çünkü likopen özellikle menopoz sonrası dönemde bayanlarda görülen kemik dokusundaki olumsuz değişimleri ve oksidatif stresi yok etmektedir. Domatesde bulunan antioksidan direk olarak kemiklere fayda sağlamasada bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İçeriğinde bulunan vitaminlerin kemik gelişimine etkisini bulunmaktadır.

Domates Varsa Akciğer ve Prostat Yok:

Domates tüketmek erkeklerde prostat kenserine karşı oldukça faydalıdır. Bununla birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarla akciğer kanserine karşıda iyi geldiği saptanmıştır. Çünkü; domateste bulunan alfa-tomatin isimli madde prostat kanserine sebep olan hücrelerin aşırı çoğalmasına engel olmakta ve durdurmaktadır.

Domatesin İçinde Bulunan Vitamin ve Mineraller:

A, C, E, K, B16 domateste bulunan vitaminler arasındadır. Bu vitaminler kalsiyum, fosfor, demir gibi minerallerle birlikte vücudumuzun lif ihtiyacının %22’sini karşılamaktadır. Aynı zamanda magnezyum ihtiyacınızın da %3’ünü karşılamaktadır. Ayrıca 1 adet domates omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içeren sadece 22 kaloriye sahip bir besin maddesidir.

Domates Neye İyi Gelir ?
Domates Neye İyi Gelir ?

Peki domateste bulunan bu vitamin ve minaraller ne işe yarar diye merak ediyorsanız;

1-) Keskin tatlı suyu insanları uzun süre tok tuttuğu için domates zayıflamayı sağlar.
2-) Günlük A vitamini ihtiyacını karşıladığı için domates göz sağlığına faydalıdır.
3-) Domateste bulunan C vitamini vücudun kalojen üretimini arttırmaktadır. Özellikle kalojen üretimi cildimizin yenilenmesini ve esnek kalmasını sağladığı için domates cildi güzelleştirmek için faydalıdır.
4-) Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan etkenler domateste bulunmaktadır.
5-) Saç köklerinin güçlenmesini ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayan A vitamini domateste bulunduğu için domates saça faydası olan besinler arasındadır.
6-) Çekirdeksiz domates yemek böbrek ve safra taşı oluşumunu kısmi oranda azaltmaktadır.
7-) Arthritis nedeniyle oluşan eklem iltihabına bağlı ağrıların dindirilmesinde domates oldukça etkilidir.
8-) Domateste bulunan karotenoid ve flavonoidler güneşin zararlı UV ışınlarına karşı vücudun dayanıklılığını arttırmaktadırlar.
9-) Domates hipertansiyon tedavisinde kullanılabilen bir sebzedir.

Domatesin Zararları Var Mıdır ?

Domates yararları saymakla bitmeyen bir sebzedir. Buna rağmen aşırı tüketimi her besin maddesinde olduğu gibi domateste de olumsuz neticelere sebep olabilmektedir. Günde 10 adetten fazla sayıda domates tüketimi mide yanması, baş ağrılar ve mide bulantısına sebep olabilmektedir. Ayrıca reflü sorunu olan kişilerin çok fazla domates tüketmemeleri gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir