1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Bruksizm Nedir? Bruksizm Tedavisi Nasıl Olur?

Bruksizm Nedir? Bruksizm Tedavisi Nasıl Olur?
Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir ?
0

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir?

Bruksizm Nedir: Bruksizm Türkçe karşılığı ile diş gıcırdatma rahatsızlığı toplumda bir çok kişide görülen bir sorundur. Uyku esnasında ortaya çıkan diş gıcırdatma durumu hem fiziksel, hem psikolojik olarak bu sorunu yaşayan kişiyi ve aynı evde yaşadığı kişileri rahatsız etmektedir. Diş gıcırdatma alt dişlerin üst dişlere çarpması ve sürtünmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Uyku sırasında bilinçsizce bunu yapan kişinin dişlerinde uzun vadede sorunlar ortaya çıkmakta ve hatta diş kaybına kadar durum gidebilmektedir. Diş gıcırdatma yaşayan kişilerin diş etlerinde hassasiyet, dişlerde kırılma, sallanma, baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir ?
Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir ?

Bruksizm Sebepleri:

Diş gıcırdatma sorununun sebepleri çoğunlukla psikolojiktir. Özellikle stresli bir yaşam, depresyon, yorgunluk, gerginlik gibi durumlar diş gıcırdatmaya sebep olabilmektedir. Bunun yanında yapı itibariyle sinirli, aceleci, çabuk öfkelenen kişilerde de diş gıcırdatma görülmektedir. Ayrıca diş protezi yaptırmış kişilerde de diş gıcırdatma sorununa az da olsa rastlanmıştır.

Bruksizm Tedavisi:

Bruksizm Tedavisi ?
Bruksizm Tedavisi ?

Diş gıcırdatma sorununun ortadan kalkması için öncelikle psikolojik sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Kişinin daha mutlu bir yaşam sürmesi gerekmektedir. Bruksizm sonucu ortaya çıkan dişlerdeki ve ağız içindeki problemler tedavi edilir; hasar gören dişler varsa onarılır, diş gıcırdatmasını önlemek için kişiye ısırma plağı, gece plağı verilmektedir.

Bu plak dişlere takılarak gıcırdatma yapılmasını önler. Ancak diş gıcırdatmaya sebep olan sorunlar ortadan kaldırılmadıkça bruksizm tekrar edecek bir rahatsızlıktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir