1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Beşiktaş’ın kuruluşu

Beşiktaş’ın kuruluşu
0

 

Beşiktaş LogoKadıköy yakasında oturan gençler bir futbol kulübü kurabilmek için yanıp tutuşurlarken şehrin öte yakasın da Beşiktaş semtinde bir avuç Türk genci bir araya gelip bir jimnastik kulübü kurmuşlardı. Bu gençlerin başında, Osman Paşa’nın oğulları Hüseyin Bereket ve Şamil beyler bulunuyordu. Ve babaları Osman Paşa’nın Serencebey Yokuşu’ndaki konağının bir köşesinde “Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü“nü kurarak çalışmalara başlamışlardı. Beraberlerinde yine semtin geçnlerinden Ahmet Fetgeri ve kardeşi Mehmet Ali Fetgeri beyler ile Nazım Nazif ve Tayyareci Fethi beyler de bulunuyordu.

Bahçeye kurulan barfiksler ve müştemilat binasının bir köşesinde meydana getirilen ağırlık kaldırma köşesinde faaliyete geçen gençlere çok geçmeden mahalledeki diğer arkadaşları da katılmışlar ve burada çalışanların sayısı bir anda 26’yı buluvermişti.

Fotoğraf kaynağı: Beşiktaş Kulübü

Beşiktaş'ın kuruluşu

Medine-i Münevvere Muhafızı ve Şeyhülharem (Saray Nazırı) gibi büyük sıfatlara sahip Osman Paşa’nın konağında başlayan bu faaliyet, hafiyeler tarafından derhal Saray’a jurnal edilmişti. Ancak araya giren saray mensubu diğer padişahların da II. Sultan Abdülhamid nezdindeki girişimleriyle bunun zararlı bir faaliyet olmadığı padişaha kabûl ettirilmişti.

Ancak “Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü” bundan sonra adını ve renklerini değiştirerek faaliyetini sürdürmek zorunda kalmıştı “Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniyye Cemiyeti” adını alan kulüp renklerini de Kırmızı Beyaz’dan Siyah Beyaz’a çevirmişti.

Türk Sporunda öneli bir merhalenin başlangıcını teşkil eden bu kulüp daha sonra “Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü” adıyla faaliyetini sürdürecekti…

 

Beşiktaş’ı kimler kurdu ?

Beşiktaş’ın kurulmasına sebep olan pek çok insan olmasına karşın, en etkili kurucuları: Hüseyin Bereket ve Şamil beylerdir. Yine kurulmasına öncülük edenlerden; Ahmet Fetgeri ve kardeşi Mehmet Fetgeri, Nâzım Nazif ve Tayyareci Fethi bey’lerdir…

 

Beşiktaş kaç yılında kuruldu ?

Beşiktaş -Beşiktaş Jimnastik Kulübü- tam olarak 1903 yılı Mart ayında kurulmuştur.

Beşiktaş’ın kuruluşu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir