Tarihi Bilgiler

44 Bin Yıl Önce Ölen Aslan Bulundu

44 bin yaşında aslan

44 Bin Yıl Önce Ölen Aslan Bulundu: Dünyanın en soğuk şehirlerinden birisi olan Yakutistan’da, Sibirya permafrostu (donmuş toprak) kazıları yapılırken, neslinin 13 bin yıl önce tükendiği düşünülen 2 Avrasya mağara aslanı bulundu.

44 bin yaşında aslan

44 bin yaşında aslan

Yavru aslanların birbirine 10 metre uzaklıkta olduğu belirtilirken, iki hayvanın kardeş olduğu sanılmış; ancak yapılan araştırmalarla aslanlardan birinin 25 bin yıl, diğerinin ise 44 bin yıl önce öldüğü tespit edilmiştir.

En Eski Aslan

En Eski Aslan

44 bin yıl önce yaşadığı varsayılan ve Boris ismi verilen yavru aslanın, iki veya en fazla üç hafta yaşayıp, mağara kayması sonucu göçük altında kalarak öldüğü düşünülüyor.

Tarihi Aslan

Tarihi Aslan Bu Şekilde Bulundu

Yakutyan’ın önemli bilim adamlarından Dr. Albert Protopopov: “Üzerlerine kaya düşmesi veya göçük altında kalarak yaşamanı yitirdiklerini düşünüyoruz çünkü iç yaralanmayla ilgili önemli bulgulara rasladık” dedi.

Avrasya Mağara Aslanı. 44 Bin Yıl Önce Ölen Aslan Bulundu

Avrasya Mağara Aslanı

Bu mağara aslanının 13 bin yıl önce soyu tükenmişdir. Asya ve Afrika kıtasında yaşayan modern aslandan genetik olarak farklılıkları bulunan mağara aslanlarının, 600 bin yıllık soy geçmişi olduğu varsayılıyor. Avrasya mağara aslanlarının bulunan en eski kemik parçaları, bundan tam olarak 62.400 yıl öncesine dayanıyor.

13 Bin Yıllık Aslan. 44 Bin Yıl Önce Ölen Aslan Bulundu

13 Bin Yıllık Aslan

Bilim adamları, bu aslanların modern aslanlardan %10 daha büyük olabilme ihtimallerinin olduğunu söylüyor. Bölgede bulunan ayılardan sonra en büyük yırtıcı ve hayvan avcısının bu aslanlar olduğu da düşünülmektedir.

Mağara Aslanı

Mağara Aslanı

Ayrıca bilim insanları ve Dr. Albert Protopopov: “Bu hayvanların bulunmasının, mağara aslanlarını farklı klonlama teknikleri ile yeniden yaratma şansı doğmuştur ve bu mamut klonlamaktan çok daha basit olacaktır” demiştir.

Kaynak: Dr. Albert Protopopov

 

44 Bin Yıl Önce Ölen Aslan Bulundu

Yazar hakkında

Serhat Bozkurt

Yorum yap