1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek

100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek
Çiğ Yumurta
0

100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek

100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek: 100 yaş ve üzerinde yaşamış olan kişilere genellikle beslenme düzenlerinin nasıl olduğu ve uzun yaşamlarının sırları sorulur. Genellikle meyve, sebze veya genel olarak dengeli bir diyet listesi duymayı umsak da, bazı cevaplar tam anlamıyla sıra dışı.

Sizler için uzun yaşayan insanların sırlarını araştırdık ve özellikle bu “asırlık” insanların pek yaygın olmayan beslenme alışkanlıklarını derledik. İşte 100’ler kulübünün sırlarını içeren listemiz!

100’ler Kulübünün İlginç Tercihleri

1. Pastırma

Pastırma
Pastırma

Susannah Mushatt Jones, 116 yaşına kadar yaşadı. Özellikle sabah kahvaltılarında pastırma, yumurta ve irmik vazgeçilmezlerinden bazılarıydı. Yeğeninin anlattığına göre Susannah bazen, son pastırmayı alıp bir peçeteye sarardı. Daha sonra gün içerisinde çıkarıp yermiş. Ek olarak her gün yaklaşık 10 saat uyuyor olması da uzun yaşamının sırlarından biri.

2. Çiğ yumurta

Çiğ Yumurta. 100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek..
Çiğ Yumurta

1899’da doğan ve 117 yıl yaşayan Emma Morano, gençlik yıllarında başlayan alışılmadık bir beslenme alışkanlığına sahipti. 117 yıllık yaşamının 90 yılı aşkın bir sürelik kısmında diyetine, 2 tanesi çiğ olmak üzere günde 3 yumurtayı dahil etmişti. Morano ayrıca kurabiye yemeyi de çok seviyordu.

3. Çikolata

Çikolata. 100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek..
Çikolata

Yaşadığı süre belgelenen ve en yaşlı insan 122 yaşına kadar yaşayan Jeanne Calment’dır. Kendisi aktif yaşam tarzıyla 100. yaşına kadar bisiklete binmeyi başarmıştı. Bunun yanında hayatı boyunca çikolata yemekten büyük keyif almıştı. Ailesiyle yapılan bir röportajda elde edilen bilgiye göre, haftada neredeyse 1 kilo çikolata tüketiyordu.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?

4. Patates Cipsi

Patates Cipsi
Patates Cipsi

Matilda Curcia, tam 101 yıl yaşadı ve diyet listesinde alışılmadık bir üyeye yer veriyordu. Özellikle günlük egzersiz rutininin yanı sıra, uzun ömrünü kısmen her gece 3 patates cipsi yemeye borçlu olduğunu söylüyordu.

5. Suşi

Suşi
Suşi

117 yıl yaşayan Misao Okawa, uzun yaşamına 2 ana faktörün katkıda bulunduğuna inanıyordu. Kaliteli bir uyku ve suşi. Okawa, günde en az 8 saat uyumaya dikkat etmesinin yanı sıra, özellikle sirke ile buharda pişirilmiş pirinç üzerine uskumru olan ilginç bir suşi türünden hoşlanıyor.

6. Ringa

Ringa. 100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek..
Ringa

Hendrikje van Andel-Schipper, diğer adıyla Hennie, uzun ömürlü olmasını çiğ tuzlu ringa balığı yemeye ve portakal suyu içmeye borçlu olduğunu söylüyor. 82 yaşındayken Hennie, ölümünün ardından vücudunu bilime bağışlama kararı almıştır. Sonrasında da 115 yaşına kadar yaşadı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Akdeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Hangileridir ?

7. Kızarmış Tavuk ve Dondurma

Dondurma
Dondurma

115 yaşına kadar yaşayan Gertrude Baines için pastırma yeterli değildi. Kararlı diyetinde bunun dışında kızarmış tavuk ve dondurmaya da sık sık yer veriyordu.

8. Diyet Soda

Diyet Soda
Diyet Soda

Theresa Rowley, her gün bir kutu Diyet Kola içiyor. Kendisi 1914’te, sodanın piyasaya çıkmasından 68 yıl kadar önce doğduğu için, hayatı boyunca diyet soda içtiğini söyleyemeyiz. 104 yaşındayken bir röportajda, “Sevdiğim için içiyorum” demişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir