Sağlık Bilgileri

Uyumanızı Kolaylaştıracak Bitkiler

Uyumanızı Kolaylaştıracak Bitkiler

Hepimiz rahat bir uyku uyumayı istiyoruzdur. Ancak günlük hayat içerisinde yaşanılan stres ve benzeri gibi durumlar yüzünden bu kimilerine göre pek kolay olmayabiliyor. Uzmanlar sabahları zinde kalkabilmek için bazı bitkilerin de etkileri olduğunu belirtiyor. Kimisi daha fazla oksijen veriyor, kiminin de rahatlatıcı bir etkisi oluyor. İşte uyumanızı kolaylaştıracak bitkiler;

Yasemin

Anksiyeteyi azalttığı Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada onaylanmıştır. Ayrıca kokusuyla kaygıyı azaltıp, sinirleri yatıştırır ve kan basıncını düzenler.

Yasemin

Yasemin Bitkisi

Afrika Papatyası

Bir diğer adıyla Gerbera. Renkli görünümüyle bile sabahları uyandığınızda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Geceleri oksijen verir ve havadaki kimyasalları temizler. Uyku apnesi ve alerjisi olanlara da tavsiye edilir.

gerbera

Photo by r t on Unsplash

Biberiye

Uyku verici etkiye sahiptir. Yemeklere de konabilen biberiye, kokusuyla anksiyeteye ve hafızaya iyi geliyor !  Başucunuz da bulunduracağınız biberiye bitkisine uyumadan önce ellerinizi sürerseniz uykudaki değişimi hemen fark edersiniz. 🙂

rosemary

Photo by monicore from Pexels

Lavanta

Güzel kokması sebebiyle yatak odalarında tercih edilen bitkilerden. Çay olarak da tüketilebilen lavanta bitkisi, stresi azaltarak gece boyu güzel bir uyku çekmenizi sağlıyor.

Uyumanızı Kolaylaştıracak Bitkiler

Photo by Larisa Birta on Unsplash

Paşa Kılıcı

Bakımı çok kolay olan Paşa Kılıcı, karbondioksiti oksijene çevirerek uyumanızı kolaylaştıracak bitkiler arasında yer alır. Havadaki zararlı maddeleri temizler.

Paşa Kılıcı

Photo by Kara Eads on Unsplash

Duvar Sarmasığı

Havada uçuşan küf mantarlarını yok ederek size temiz bir hava sunuyor. Temiz bir havada elbette ki temiz bir uyku 🙂

wall ivy

Duvar Sarmaşığı

Aloe Vera

Nerdeyse her derde deva olan Aleo Vera, geceleri oksijen salan bitkilerden. Havayı temizleyici özelliğe sahiptir.

Uyumanızı Kolaylaştıracak Bitkiler

Photo by Ergita Sela on Unsplash

Papatya

Papatyanın çay olarak tüketilmesi Tayvan’da yapılan bir çalışmada uyku süresini uzattığı tespit edilmiştir. Özellikle ruhi yorgunluklara iyi gelip, uyku kalitesine katkı sağlıyor.

Uyumanızı Kolaylaştıracak Bitkiler

Photo by Carolyn V on Unsplash

Gardenya

Gardenya kokusunun doğal sakinleştirici etkisi Almanya’da yapılan bir çalışma sonucunda ispatlanmıştır. Kaygıyı azaltıp, konsantre olamama ve yorgunluk gibi sorunlarına iyi gelir.

Gardenya

Gardenya Bitkisi

 

Daha fazlası;

Yatak Odaları İçin Canlı Bitkiler

Yazar hakkında

Gökçenur Akyıldız

Yorum yap