1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Basketbolda İlk Milli Maçımız

Basketbolda İlk Milli Maçımız
0

Bir avuç idealist gencin 1934 yılında başlattıkları çabayla Türk basketbolu yine bir çığırın eşiğine geldi. Komple bir sporcu olan Naili Mazlum (Moran) Bey, Avrupa’daki tahsilinden dönüşte Beyoğlu Halkevi’nin spor şubesinde görev aldıktan sonra basketbol sporunda girişilen büyük hamleye de önayak olmuştu. Arkadaşı Menem Feridun (Şerifzade) Bey ile birlikte çıkardıkları yenilmez bir armada haline getirdikleri Galatasaray basketbol takımı İstanbul Şampiyonluğunu tekeline almış bulunuyordu. Ancak daha başka şeyler de yapmak gerekiyordu.

O bir avuç idealist basketbolcu Naili Moran’ın çevresinde toplandı. Bir Milli Takım kurup bir Milli Maç oynamak üzere çalışmalara geçtiler. Türk Spor Kurumu bu konuya sıcak bakmıştı, ancak bir milli basketbol takımı kurmak ve bir takım getirtip bir milli maç oynayabilmek için gerekli tahsisat yoktu. Bunun üzerine o bir avuç idealist genç, kendi aralarında topladıkları parayla Yunanistan milli takımını getirtme kararı aldılar. Takımın antrenörlüğünü yapan Rupen Semerciyan da onları yüreklendirmişti: “Sizin aranızda topladığınız para yetmezse üzerini ben tamamlarım” demişti.

Böylece kendi aralarında topladıkları paralarla Yunanistan Basketbol Milli Takımı’nı İstanbul’a getiren gençler, yine kendi aralarında topladıkları parayla Milli Basketbol Takımımızın malzemesini temin ettikleri gibi bu maçın sair giderlerini de karşılamışlardı.

Basketbolda İlk Milli Maçımız 1936

Bu yönüyle Türk spor tarihinde ikinci bir eşine rastlanmayan Milli Basketbol Takımımız, 24 Haziran 1936 çarşamba akşamı Beyoğlu Halkevi Spor Salonu’nda ilk maçına çıktı ve Yunanistan Milli Takımı ile karşılaştı. Robert Collage’in Beyaz Rus asıllı beden eğitimi öğretmeni Nadolsky ile aynı zamanda futbol hakemi olan İngiliz Mr. Allen’in yönettikleri bu tarihi maçta mükemmel bir oyun çıkaran Milli Basketbol Takımımız Yunanistan’ı adeta ezip geçerken sahadan 49-12 garip ayrıldı.

Basketbolda İlk Milli Maçımız ve bu tarihi maçı takımlar şu kadrolarıyla oynadılar:

Türkiye: Naili Moran (Kaptan, 4 sayı), Feridun Koray (4 sayı), Sadri Usluoğlu (11 sayı), Hazdaipenso (6 sayı), Jak Habip (20 sayı), Nihat Ertuğ (0 sayı), Dionis Sakalak (2 sayı), Hayri Arsebük (2 sayı)

Yunanistan: Bahomis (Kaptan, 4 sayı), Sabuncakis (0 sayı), Ama Rondisis (5 sayı), Angelu (1 sayı), Manos (2 sayı), Kakis (0 sayı), Skiloyanis (0 sayı), Kuçalakis (0 sayı).

Türk Milli Basketbol Takımını’nın ilk maçında kazandığı zafer, salonu dolduran seyirciler arasında çoşkun bir tezahürata vesile olmuştu…

 

Basketbolda İlk Milli Maçımız

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir