1. Ana Sayfa
  2. Enteresan Bilgiler

Dünyanın en sessiz odası

Dünyanın en sessiz odası
Dünyadaki en sessiz oda ve mekan..
0
Dünyadaki en sessiz yer

Dünyanın en sessiz odası; Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis şehrinde Orfield Labaratuvarı’nda bulunan bu yankısız oda, %99.99 oranında ses geçirmez özelliğiyle dünyadaki en sessiz yer ve oda olma özelliğinde.

Dünyanın en sessiz odası

30 santim genişliğinde betonla çevrilen; ayrıca cam elyaf ve çelik duvarlarla beslenmiş odaya giren insanlar sessizlikten ironik bir şekilde rahatsız olup halusinasyonlar görüyorlar.

Laboratuvarın yetkili isimlerinden Steven Orfield odayla alakalı şunları söyledi: “Bu odada en fazla zaman harcamayı ve kalmayı başaran kişi sadece 45 dakika kalabildi. Çok sessiz bir ortamda insanların kulakları ve zihinleri ortama ayak uydurur ve odada; akciğerlerinizi, kalp atışınızı, midenizden gelen sesleri duymaya başlarsınız.”

Dünyanın en sessiz odası
Dünyada bulunan sen sessiz ve yankısız oda..

“Yankısız oda”da oturan kişi aslında sesin kendisidir diyen Orfield, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yürürken ortaya çıkan sesler sayesinde bulunduğunuz ortama ayak uydurursunuz, bu odada takip edeceğiniz hiç bir işaret malesef yok. Algınızda ciddi zorlanmalar yaşandığından denge kurmada problem yaşamamak için odada mutlaka sandalyede oturmanız gerekir. Odaya giren insanların belli bir süre sonra halüsinasyon görmeye başladığını belirten Orfield, Amerika’dan ve dünyanın çeşitli şehirlerinden şirketlerin odada testler yaptığını belirtti. Ayrıca NASA’nın astronotlarına uyguladığı “halüsinasyon testleri”nin burada gerçekleştirildiğini belirtti..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Yorum Yap