1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Balat Semti

Balat Semti
Balat Semti
1

Balat Semti

Balat Semti: Balat Sokakları; kimilerine göre tarihi anımsatır bizlere, gerçekte ise maddi olanaksızlıklarla tarih olmuş insanları. Aslında Balat’ı düşündüğünüz de her bir sokakta ve köşede ayrı bir tarih yatmaktadır. Buranın tarihsel sürecinin başlangıcı kabul edilen Yahudiler, zamanında İspanya Engizisyon’undan kaçarak, Sultan II. Bayezid‘in davetiyle İstanbul’a gelerek bu tarz yerleşim alanlarında ikamet etmeye başlarlar. Dar sokaklardaki; 2-3 katlı eski müstakil evler, cumbalı binalar, tarihi semt Balat’ın tarihsel kronolojisinde önemli rol oynar ve Yahudi mimarisinden esintiler sunar. Aslında bu tarz evlerin tarihsel ortaya çıkış süreci Yahudiler ile başlar. Sadece evler değil; kiliseler ve sinagoglar da barındırır semt.

Balat-Evleri
Balat-Evleri

Eski Balat kapısının olduğu istikametten semte giriş yaptığınızda; sağ tarafta bulunan Yanbol Sinagogu ve az ilerisinde bulunan ve Makedonya’nın Ohri kasabasından gelen yahudilerin yaptırdığı Ahrida Sinagogu size eşlik eder. Bu kadar tarihten ve önemli mimarilerden bahsetmişken 1562-63 yılları arasında Semiz Ali Paşa‘nın kethüdası kâhyası- olan Ferruh Ağa tarafından dönemin en ünlü mimarı Mimar Sinan’a yaptırılan “Ferruh Kethüda Camii“ni unutmamak gerek. Sokakların içerisinde ilerledikçe tarihin sizi geçmişe götüren büyülü atmosferine tanıklık edersiniz. Evlerinden, kiliselerine, kiliselerinden okullarına, okullarından sokak içerisinde uzanan patikalı yollarına kadar tarihsel zamanlarda sürüklenip, hayal dünyasına kapılırsınız.

Balat-Sokakları
Balat Sokakları

Balat Semti’nin üst kısımlarına çıktığınızda kırmızı tuğlaları Fransa’dan getirtilen ve halk arasında “Kırmızı Okul” diye anılan, mimari şaheser ve İstanbul’un en görkemli binalarından “Fener Rum Erkek Lisesi“ni görürsünüz. Aşağıya doğru inmeye başladığınızda binalar arasında sarkan sokak lambaları, evlerin önünde oynayan çocuklar ve günümüzde malesef savaştan kaçan Suriyelileri sıklıkla görmeniz mümkün. Tarihin ve geçmişin tüm izlerini görsel bir şölen eşliğinde size sunan semtin, bir gün mutlaka size de ev sahipliği yapması dileğiyle…

 

Fener Rum Erkek Lisesi
Fener Rum Erkek Lisesi

Balat Semti’ne nasıl gidilir ?

Balat Semti, İstanbul ilinin Haliç kıyısı güzergâhında bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bir şekilde bahsedecek olursak Fener ve Ayvansaray semtleri arasında bulunmaktadır. Semte ulaşmanın en kolay yolu Eminönü meydanından kalkan İETT ve Özel Halk Otobüslerine binmektir. Sahil yolunu takip ederek kısa sürede semte ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir